Urmas Vulp

16.06.1954 Tallinn
Eesti keelpilliõpetajate Ühingu president aastast 1996
Eduard Tubina Ühingu juhatuse liige

Eelkõige kammermuusikuna tegutsev Urmas Vulp on innukas eesti muusika propageerija.

Urmas Vulp lõpetas 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkooli viiulierialal Ivi Tiviku klassis ja 1977. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Vladimir Alumäe juures. Ta on täiendanud end Moskva konservatooriumi assistentuuris (1981), kus juhendajaks oli Jevgenia Tšugajeva. 1975. aastal sai Vulp II koha Eesti keelpillimängijate konkursil.

1981. aastast alates töötab Urmas Vulp Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna ning oli aastatel 1995–2000 keelpilliosakonna juhataja. Tema õpilasteks on olnud Tarmo Adson, Kaido Välja, Marge Venkov, Marge Uus, Hanna Liis Nahkur, Meelis Orgse ja teised. Vulbi eestvedamisel toimub rahvusvaheline Heino Elleri nimeline keelpillimängijate konkurss.

Urmas Vulp on esinenud solistina koos pianistide Heljo Sepa, Lille Randma, Tõnu Reinu, Rein Metsa, Marje Lohuaru ja Vardo Rumesseniga ning duos koos flötist Janika Lentsiuse ja kitarrist Heiki Mätlikuga. Duett Urmas Vulp - Heiki Mätlik on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõududena musitseerinud koos juba kümmekond aastat. Kontsertreisid on viinud neid paljudesse Euroopa ja Skandinaavia maadesse ning Kanadasse. Vulbi ja Mätliku duetile on komponeerinud teoseid mitmed Eesti heliloojad nagu Ester Mägi, René Eespere, Kaljo Raid, Jaan Rääts, Peeter Vähi, Mati Kuulberg ja teised.

Urmas Vulp mängib Tallinna Keelpillikvartetis esimest viiulit ning on selle juht ja asutajaliige. 1984. aastal loodud kvartetis mängivad veel Olga Voronova (2. viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Henry-David Varema (tšello). Tallinna Keelpillikvartetiga on salvestatud 5 CD-d.

Vulp on esinenud USA-s, Kanadas, Saksamaal, Prantsusmaal, Rootsis, Soomes, Venemaal, Lätis ja Leedus ning kvartetiga lisaks veel Taanis, Iisraelis, Šveitsis ja Portugalis ning festivalidel Sound Pressure Torontos 1990, „Kammermuusika talv“ Poris 1992 ja Södertälje kammermuusikafestivalil Rootsis. Ta on osalenud kontserdisarjades „Saison balte“ Pariisis, Euroopa kultuuripäevadel Karlsruhes ning Eesti kultuuripäevadel Jaapanis.

Urmas Vulp on salvetanud muusikat Eesti Raadiole. Vardo Rumesseniga koostöös on valminud CD „Eesti Viiulimuusika“ (Eres 1997), kus esitatakse Heino Elleri, Eduard Tubina, Eugen Kapi, Ester Mägi, Artur Lemba ja Arvo Pärdi teoseid. Samuti on koos Heiki Mätlikuga salvestadud CD-d „Northern Lights in Music“ (Heiki Mätlik 2007), „Sajand Eesti viiulimuusikat“ (2005) ja „Cantus“ (Finlandia 1998).

2003. aastal sai Tallinna Keelpillikvartett koosseisus Urmas Vulp, Olga Voronova, Toomas Nestor ja Henry-David Varema Heino Elleri nimelise muusikapreemia. Urmas Vulbi puhul rõhutati ka tema panust rahvusvahelise Heino Elleri nimelise viiuldajate konkursi korraldamisel. 2009. aastal pälvis Urmas Vulp Eesti Kultuurkapitali sihtkapitali muusika aastapreemia eesti keelpillikultuuri edendamise eest.

Urmas Vulp on kahtlemata eesti viiulimängu traditsioonide üks pühendunumaid hoidjaid ja ehedamaid esindajaid nende arengu tänases faasis, ta side oma(maise) muusaga on loomulik ja selge, peegeldades paljutki eesti viiulikunstile üldomast.

Urmas Vulbi ja Vardo Rumesseni ansambel on vastandlike, ent teineteist täiendavate muusikaliste algete tasakaalu fenomen. Viiuldaja väljenduslaad on tasapindne, paindlik, omandades esitatava vormi, pianisti kõlatahe apostellikult imperatiivne, ruumiline, muusikat justkui iseeneslikult vormiv.

Tema toon on teiselaadselt kaunis ja eriskummaline, sealjuures kooskõlas ta enese loomusega, milles põhjatuna näiv tõsidus kaetud tundliku, isegi pisut eksalteeritud rõõmsameelsusega, askeetlus paraja gurmaanlusega.

Olavi Sild „Urmas Vulbiga Eesti viiulimuusika maastikel“ – Teater. Muusika. Kino. 04.02.2004

© EMIK 2010

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).