Uku Joller

22.06.1963 Tallinn

Bass-bariton Uku Joller, kelle repertuaar hõlmab muusikat varabarokist kuni kaasajani, on pälvinud tunnustust eelkõige varajase- ja barokkmuusika interpreteerijana, olles üks nõutumaid selle ajastu muusika esitajaid Eestis. Samuti on ta hinnatud vokaalpedagoog.

Joller on lõpetanud professor Mati Palmi ja professor Ivo Kuuse lauluklassi Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1989. aastal. Täiendanud end Inglismaal The Hilliard Ensemble’i meistrikursustel, Soomes Sibeliuse Akadeemia bel canto suvekursustel, Harry van der Kampi barokklaulu meistrikursustel Kangasniemis ning Savonlinna ooperifestivali suvekursustel Peter Berne’i juhendamisel.

Ta on laulnud aastatel 1981–1989 RAT Estonia ooperikooris ning 1989–1993 Eesti Filharmoonia Kammerkooris. Alates 1994. aastast töötab nii viimases kui ka Eesti Rahvusmeeskooris hääleseadjana, aastast 1996 hääleseade õppejõuna ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2005–2007 õpetanud vokaalmetoodikat ja vokaalansamblit Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.

Joller on esinenud solistina nii vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetes kui ka kammermuusikuna mitmete ansamblite koosseisus, samuti osalenud ooperilavastustes. Tema repertuaari kuuluvad soolopartiid paljudes suurvormides, sh Johann Sebastian Bachi Missa h-moll, Johannese ja Matteuse passioon, „Jõuluoratoorium”, „Magnificat”, missad ja soolokantaadid, Georg Friedrich Händeli „Messias“, „Judas Maccabaeus“, „Saul”, „Iisrael Egiptuses”, „Joshua”, „Theodora” ja „Jephtha”, Joseph Haydni „Harmooniamissa“, „Nikolause missa”, „Stabat Mater” ja „Aastaajad”, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Gabriel Fauré Reekviem, Gioacchino Rossini „Stabat Mater”, Igor Stravinski „Psalmide sümfoonia”, Arvo Pärdi „Passio“, Erkki-Sven Tüüri „Ante finem saeculi“. Lisaks on ta esitanud Mart Siimeri, Toomas Trassi ja Timo Steineri (kantaat „Fuugamust”) uudisloomingut.

Ooperiliteratuurist on Joller laulnud selliseid rolle nagu Figaro (Mozart „Figaro pulm”, RAT Estonia), Don Magnifico (Rossini „Tuhkatriinu”, Savonlinna ooperifestival), Aeneas (Henry Purcell „Dido ja Aeneas”, kontsertettekanne, 1996), Lisander (Johann Valentin Meder „Kindlameelne Argenia”, kontsertettekanne, 1999), Ferryman (Benjamin Britten „Koovitaja jõgi”, Eesti Filharmoonia Kammerkoori projekt, 2004), Enrico (Haydn „Üksik saar”, Nargen Opera, 2004), Rocco (Ludwig van Beethoven „Fidelio”, Nargen Opera, 2007), Kunstnik (Veljo Tormis „Luigelend”, kontsertettekanne festivalil „Eesti muusika päevad”, 2007). Samuti osalenud Stravinski lavateose „Muinasjutt Rebasest, Kukest, Kõutsist ja Oinast” ettekandel (2007, NYYD Ensemble).

Solistina on Joller teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Barokkorkester, Göteborgi Sümfooniaorkester, Concerto Copenhagen, The Israel Camerata Jerusalem, Püha Kristoferi Kammerorkester (Leedu) jt ning dirigentidega Neeme Järvi, Eri Klas, Jüri Alperten, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Olari Elts, Risto Joost, Nikolai Aleksejev, Paul Hillier, Saulius Sondeckis, Howard Arman, Roland Böer, Edward Higginbottom, Steven Fox, Kaspars Putninš jt. Ta on laulnud mitmete ansamblite koosseisus, sh Väike rinG, Heinavanker, Tallinn Baroque, Vox Clamantis, Corelli Consort, NYYD Ensemble, Butterflies in the Sky (Läti) jt.

Kontsertreisid nii solistina kui ka lauljana Eesti Filharmoonia Kammerkoori koosseisus on viinud teda enamikesse Euroopa riikidesse, Iisraeli, Ameerikasse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Ta on osalenud mitmetel festivalidel, sh Haapsalu Vanamuusikafestival, Viljandi Vanamuusika Festival, Tallinna Barokkmuusikafestival, Rapla Kirikumuusikafestival, Klaaspärlimäng, Kuressaare Kammermuusika Päevad, Eesti Muusika Päevad.

Joller esitab solistipartiisid Vivaldi ja Mozarti vaimulikes kooriteostes plaatidel „Antonio Vivaldi / Salmi a due cori” (Carus, 2002), „Wolfgang Amadeus Mozart / Litaniae” (Carus, 2000) ja „Wolfgang Amadeus Mozart / Vesperae et Litania” (Carus, 2000) ning osaleb ansambli Tallinn Baroque koosseisus CD-l „Music in Tallinn Under Swedish Rule”.

***

Solistidest parimana mõjus Uku Joller, kes on soliidse kogemuse ning äärmiselt tugeva stiilitajuga muusik. Imponeerib tema vokaalne intensiivsus ja muusikalise mõtte aktiivne kuulajale serveerimine – selles laulmises on põlemist ja sära.
Tiiu Levald. Bach ja EFK. – Sirp, 21.04.2006

Hästi kõlasid ka Uku Jolleri soolod Roccona ja ansamblitele andis tema lüüriline bass küll hea vundamendi.
Tiiu Levald. “Fidelio”, Beethoven ja Kaljuste. – Sirp, 07.09.2007

Nii Uku Jolleri esituses kõlanud Georg Philipp Telemanni (1621 – 1674) “Cantata Jauchzet dem Herrn, alle Welt” kui ka teiste kontserdil esitatud teoste puhul tõstan vokalisti tugevusena esile tema selge diktsiooni ja intoneerimiskindluse. Jolleri vokaalpartiid on kõrge viimistlusastmega ning ta tajub hästi barokkmuusika esitusviisi.
Vahur Luhtsalu. Barokkmuusika suveõhtu Niguliste kiriku Antoniuse kabelis . – Sirp, 16.06.2006

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).