Tuuri Dede

11.03.1988, Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige

Metsosopran Tuuri Dede on lõpetanud 2016. aastal magistrantuuri ooperilaulu erialal Soomes Sibeliuse Akadeemias (õp Annika Ollinkari). Ta on omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Teele Jõks) ning õppinud vahetusõpilasena Milaanos Giuseppe Verdi konservatooriumis (õp Cristina Rubin) ning aasta Georg Otsa nimelises muusikakoolis (õp Marika Eensalu). Hetkel võtab ta eraviisiliselt tunde prof. Carola Guberi juures Leipzigis. Tuuri Dede on osalenud Franz Lukasovsky, Svein Bjørkøy, Nadia Kuremi, Mona Julsrudi, Vytautas Lukociuse, Maris Kupcsi, Helena Kaupova, Jorma Silvasti, Soile Isokoski, Kirsi Tiihoneni, Luana DeVoli, Deborah Polaski, Elisabeth Werresi, Carola Guberi ja Roberta Cunninghami meistrikursustel.

Tuuri Dede võitnud esimese koha konkursil „Havets röst” Ålandil (2017), finalisti tiitli ja neli eripreemiat Vello Jürna nimelisel lauljate konkursil Tallinnas (2017), 2016. aastal esimese ja 2014. aastal kolmanda koha Mart Saare nimelisel lauljate konkursil Suure-Jaanis ning neljanda koha ja Sibeliuse perekonna eripreemia rahvusvahelisel Sibeliuse konkursil Soomes (2015).

Tuuri Dede rollide hulka kuuluvad Dorabella (W. A. Mozarti „Così fan tutte”), Frida (K. Aho „Frida y Diego”), Ariel (J. Sibeliuse „Myrsky”), Ema, Kiil ja Teetass (M. Raveli „Laps ja võlumaailm”). Ta on laulnud solistiosi sellistes suurteostes nagu Bachi „Magnificat“ ja Missa h- moll, Händeli „Messias”, „Judas Maccabeus” ja „La Resurrezione”, Biberi „Missa Bruxellensis”, Pergolesi „Stabat mater”, Beethoveni 9. sümfoonia ja „Leinakantaat keiser Joseph II surma puhul“, Rossini „Petite messe solennelle”, Saint-Saënsi „Jõuluoratoorium“, Sibeliuse „Kullervo”, Rautavaara „Vigilia”, Honeggeri „Kuningas Taavet”, Elgari „Gerontiuse unenägu“, Felix Mendelssohni „Lobgesang“, Mozarti „Reekviem“ ja „Vesperae solennes de confessore”, Respighi „Lauda per la nativitá del Signore” jt, samuti sellistes Eesti heliloojate teostes nagu Sisaski Missa nr. 1, Tobias-Duesbergi „Reekviem“ ning Eino Tambergi oratoorium „Amores“. Jaanuaris 2016 tegi ta oma debüüdi Berliini Filharmoonias, esitades metsosopranipartiid Mozarti Reekviemis. Kontserdireisid on viinud teda Soome, Lätti, instanbuli, Saksamaale jm.

Tuuri Dede on soleerinud mitmete Eesti ja välismaa orkestrite ees (Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Eesti Muusika- ja Teartriakadeemia Sümfooniaorkester, Corelli Barokkorkester, Vanemuise sümfooniaorkester, Uue Tänava Orkester, Taani Rahvuslik Sümfooniaorkester, Müncheni filharmooniaorkester, Sibeliuse Akadeemia sümfooniaorkester ja barokkorkester, Saksa-Skandinaavia noorte filharmooniaorkester ja Ljepaja Sümfooniaorkester) ning laulnud selliste dirigentide juhatusel nagu Barbara Hannigan, Peter Spissky, Markus Lehtinen, Anssi Mattila, Edward Ananian-Cooper, Andreas Peer Kähler, Kaspars Putniņš, Risto Joost, Tõnu Kaljuste, Toomas Siitan, Erki Pehk, Kaspar Mänd, Hirvo Surva, Martin Sildos, Toomas Kapten, Jaan Ots, Ingrid Roose jt. Kammermuusikuna on tema ansamblipartneriteks olnud pianistid Kadri-Ann Sumera, Kristi Kapten ja Siim Selis ning organist Ines Maidre ning barokkansambel Floridante ja Camerata Øresund.

Tuuri Dede on mitmekordne Eesti Kultuurkapitali, Rahvuskultuuri Fondi ja Selim Eskelini Fondi stipendiaat.

Vaata ka: Tuuri Dede koduleht

© EMIK 2018
(täiendatud oktoober 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).