Muusikauudised

Toivo Tulevi uudisteose ettekanne


  Toivo Tulev
  Foto: Mare Raidma
Teisipäeval, 18. veebruaril kell 19 toimub Tallinnas Estonia kontserdisaalis kontsert Prantsuse modernistide tähtteostest. Esinevad Tihhon Lukjanenko (viiul, Venemaa), Andres Kaljuste (vioola), Levi-Danel Mägila (tšello), Leonora Palu (flööt), Meelis Vind (klarnet), Aarne Ots (trompet), Vigo Uusmäe (metsasarv), Vambola Krigul (löökpillid), Age Juurikas (klaver), Andrus Kallastu (dirigent) ja Tammo Sumera (live-elektroonika). Kavas on Gérard Grisey „Vortex temporum”, Michaël Levinasi „Concerto pour un piano-espace” No. 2 ja  Toivo Tulevi „Now Comes Good Sailing”.

Innovatsioonihuvilistel noorema põlvkonna silmapaistvatel instrumentalistidel on valminud kava, millist ei kohta siinmail väga tihti. Ettekandele tulevad prantsuse modernistide Eestis seni esitamata tähtteosed. Gérard Grisey „Vortex temporum” („Ajakeeris”) esitust peetakse kõikjal tähelepanuväärseks sündmuseks, nii interpreetide kui ka kuulaja jaoks. Kolmveerandtunnises teoses on lõike, mis helilooja enda sõnul nõuavad esitajailt kogu võimalikku virtuoossust ja rohkemgi. Spektraalmuusika koolkonna taotlused jõuda läbi helide ja tämbrite moodsa mikroanalüüsi uue, looduse- ja inimesepärasema muusikamõistmiseni, on siin saanud eriti värske ja elamusliku kehastuse. Moodsaimate arvutitehnoloogiate kasutamine ei sega heliloojat leidmast ühendusi hingamisrütmiga, magavate vaalade, lindude ja putukate liikumisteedega.

Ka Michaël Levinas kuulub spektraalmuusika tuntuimate autorite hulka (ta on samuti Olivier Messiaeni õpilane nagu ka Grisey), tema kontsert klaveri-ruumile on Grisey’ teosele heaks täienduseks.

Osalema uudisteosega eesti heliloojate poolt selles värvirikkas prantsuse nüüdismuusika kavas on interpreedid kutsunud Toivo Tulevi, kelle uudisteos kannab pealkirja „Now Comes Good Sailing”.

Vaata ka: Eesti Kontsert

Tagasi