Tanel Joamets

14.09.1968 Tartu
Eesti Interpreetide Liidu liige (2001)
Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu liige (2000)

Tanel Joamets on õppinud klaverit õpetajate Vassili Vesselovi ja Anu Antzoni juures Tartu I Lastemuusikakoolis (1983) ja Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis (1989) ning professor Valdur Rootsi juures Eesti Muusikaakadeemias (1994). Olulised olid ka improvisatsiooniõpingud muusikaakadeemias Anto Petti juures. 1998. aastal täiendas Tanel Joamets end Londonis asuvas kõrgkoolis Guildhall School of Music and Drama.

Ta on saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel konkurssidel, sh II preemia Griegi-nimelisel konkursil (Tallinn, 1993), III preemia Vabariiklikul pianistide konkursil (Tallinn, 1994), V preemia II Rahvusvahelisel Aleksandr Skrjabini nimelisel pianistide konkursil (Moskva, 2000). Koos ansambliga Ekstemporistid pälvis ta eripreemia Moodsa Kultuuri Konkursil Düsseldorfis 1996.

Alates 1994. aastast töötab Tanel Joamets klaverieriala ja improvisatsiooni õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja alates 1997. aastast ühtlasi Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis.

Tanel Joamets on andnud  soolokontserte Saksamaal, Soomes, Rootsis, Hollandis, Lätis, Valgevenes, Itaalias, Austrias, Gruusias, Aserbaidžaanis, Türgis. Pärast preemiavõitu Moskvas 2000. aastal esineb ta igal aastal paljudes Venemaa linnades (ja Kasahstanis), keskmiselt on tal olnud kaks turneed aastas. Kontserdid on ulatunud üle terve Venemaa enam kui sajasse linna Murmanskist Kislovodskini, Kaliningradist Kamtšatkani, ka suurlinnadesse nagu Moskva, Kaasan, Rostov, Ufaa, Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Habarovsk, Vladivostok, Minsk, Almatõ. Igal pool on olnud väga soe vastuvõtt ning on kutsutud tagasi esinema. Ka arvustused on kõikjal olnud väga positiivsed, erilist kiitust on pälvinud Skrjabini-interpretatsioonid.

Tanel Joamets on esitanud Skrjabini, Rahmaninovi, Mozarti, Raveli, Griegi ja Schnittke klaverikontserte mitmete Eesti ja Venemaa orkestritega. Ta on toonud esiettekandele eesti heliloojate teoseid: Tõnu Kõrvits (Head ööd, 1998, koos Maano Männi ja Leho Kariniga; Talve tee, 2004), Jüri Reinvere (Interrupted destinies, 1997, koos Maano Männi ja Leho Kariniga), Lepo Sumera (To Reach Yesterday, 1993, koos Georg Pederseniga; Lisapala, 1993, koos Toomas Vavilovi, Jana ja Mihkel Peäskega). Samuti on ta aktiivne algatama kammermuusikaprojekte, viimaseil aastail sagedamini Soomes Oulu sümfooniaorkestri kontsertmeistrina töötava viiuldajast venna Lasse Joametsaga.

Tanel Joamets on edendanud Tartu muusikaelu, esinedes ise Tartu erinevates saalides, kui ka algatades ja korraldades klaverimuusikakontsertide sarju Tartu Ülikooli aulas eesmärgiga pakkuda Tartu publikule võimalust kuulda eredaid ja omapäraseid kunstnikke-pianiste. Hooajal 2007/2008 toimus tema organiseerimisel sari „Pianissimo“, 2008/2009 „Valge klaver“, kus mängisid nii eesti kui ka välismaised pianistid. Samuti oli ta Tartus toimunud rahvusvahelise improvisatsioonilise muusika festivali IMPROVIZZ idee autor, kunstiline juht ja üks esinejatest aastail 2000–2006. 

Tanel Joamets on teinud koostööd Tartu Akadeemilise Meeskooriga (dir. Alo Ritsing). Osalenud teatrietendustes: „Tuleingel“ (Estonia, 1998), „Wolfgang Amadé Mozart“ (Vanemuine, 2000), „Mädarõikamaa“ (2001), „Maskid“ (2002) ning avaldanud Sirbis arvustusi (Sirbi aastapreemia 1995).

Tanel Joamets on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupilt kultuuriedendaja preemia (2007), Eesti kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali interpreedi aastastipendiumi ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiumi (2010) ning Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi aastapreemia Tartumaa „Kultuuripärl“ (2015).

Tanel Joametsal on rikkalikuim kõlapalett: pimestav-kirkast ja raskest-pingelisest fortest kõige peenemate piano varjunditeni. Sellise piano, mille puhul hinge kinni hoides kuulad, kuidas väreleb muusika hing. /.../ Ta kehtestab võimukalt omaenda ajakulgemise, see annab talle hämmastava vabaduse, justkui ta improviseeriks.
Karina Kagramanova. – Kultura Nr. 34, 7-13 september 2000, Moskva

Tanel Joametsa esituses oli tuld, tehnilist taset ja poeetilist veenvust. Kontsert oli nagu üks sügav hingetõmme. /.../ Pianist kõndis kõla- ja tempovalikutes ajuti noateral, aga parimatel hetkedel sai just selleset riskantsest kõndimisest esituse poeetiline rosin. Nii tulist ja pühendunud sisseelamist pole kontserdilavalt tükk aega kuulda olnud.“
Evi Arujärv. Tanel Joametsa tuline klaveriõhtu Skrjabiniga. – Postimees, 11.06.2002

Joametsa kõlapalett  on väga lai, ulatudes vaevukuuldavast (ent ometi helisevast!) pianissimo hingusest kuni kõrvulukustava fortissimo’ni.
Kadri-Ann Sumera. Kõla ja kirg Tartu ülikooli aulas. – Sirp, 08.04.2009

© EMIK 2023

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).