Muusikauudised

Tallinna Kammerorkestri uue hooaja kontserdiuudised

Tõnu Kaljuste algatatud ja kuni tänaseni Eesti ainsa püsikoosseisulise keelpilliorkestrina tegev Tallinna Kammerorkester valmistub 2022/2023 hooajal oma 30. tegevusaasta tähistamiseks. Kollektiiv avalikustab oma uued kontserdid. Kavas on Jaan Räätsa 90. sünniaastapäeva tähistamine Rasmus Puuri dirigeerimisel ning ühiskontsert koos Kymi Sinfoniettaga ja dirigent Olari Eltsiga. Seejärel jõuab lavale uus sari „Kontsertmeistrid“ nimekate solistide Antti Tikkaneni ja Minna Pensolaga Soomest ning Eestist Robert Traksmanni, Hans Christian Aaviku ja Andres Kaljustega. Samuti musitseerib orkester koos peadirigendi Tõnu Kaljustega hooaja jooksul korduvalt.

Pääsmed Tallinna Kammerorkestri 2022/2023 hooaja uutele kontsertidele jõudsid Piletilevisse. Kuni 16. augustini on piletid nendele kontsertidele Piletilevis 15% soodsamad:

AUTORITUND. JAAN RÄÄTS 90

Eesti heliloojaid portreteeriv kontserdisari „Autoritund“ toob täpselt Jaan Räätsa (1932–2020) sünniaastapäeval, 15. oktoobril kuulajate ette helilooja noorusliku ja rütmierksa loomingu. Räätsa mosaiikne ja mänguline autoristiil märgib postmodernistliku mõtteviisi algust eesti muusikas. Muusikat esitavad Tallinna Kammerorkester ja dirigent Rasmus Puur. Kontserdi „Autoritund“ kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

KYMI SINFONIETTA JA TALLINNA KAMMERORKESTRI ÜHISKONTSERT

23. novembril on Estonia kontserdisaalis publiku ees Olari Eltsi juhtimisel Tallinna Kammerorkester ja Kymi Sinfonietta, solistid Irina Zahharenkova (klaveril) ja Vladimir Belov (timpanitel). Õhtu muusikaliseks nurgakiviks on kahe orkestri koostöö: Faschi barokkstiilis süit ja Martinů kirglik topeltkontsert toovad esile kollektiivide erakordse võime mängida väga mitmekesist repertuaari. Kontserdi krooniks on noore Richard Straussi „Burlesk" – üks helilooja lemmikteostest – ja neli interlüüdi ooperist „Intermezzo“. Kontserdiga tähistatakse Tallinna ja Kotka sõpruslinnade 70 aasta juubelit.

UUS KONTSERDISARI: KONTSERTMEISTRID

Tallinna Kammerorkestri uues sarjas „Kontsertmeistrid“ soleerivad säravad noored ja andekad keelpillimängijad, keda nende tuntusest hoolimata õnnestub Tallinna kontserdisaalides solistina esinemas kuulda harva.

20. oktoobril esinevad Mustpeade majas muusikud Soomest – keelpillikvarteti Meta4 liikmed ja mitmekülgsed tegutsejad Soome muusikamaastikul Antti Tikkanen ja Minna Pensola ehk duo Tiksola. Sel kontserdil esitavad solistid koos Tallinna Kammerorkestriga Bachi, Griegi ja nüüdisheliloojate muusikat.

18. novembril Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis ja 19. novembril uues MUBA saalis soleerib Robert Traksmann, mängides koos Tallinna Kammerorkestriga Viini klassikuid Mozartit ja Schubertit. Traksmann on Eesti uue põlvkonna viiuldaja, kes ülikoolihariduse saanud tervikuna Berliini Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis Kolja Blacheri juhendamisel. Nüüd, tagasi Eestis, on ta tegev interpreedina ning alates kevadest Tallinna Kammerorkestri kõige värskem liige.

21. jaanuaril esineb MUBA saalis maineka Carl Nielseni rahvusvahelisel konkursi I koha laureaat Hans Christian Aavik, esitades koos Tallinna Kammerorkestriga valiku soome nüüdismuusikast, barokist ja Haydni loomingust. Aavik on üks väljapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristatava kõlaga silma paistnud Eestis ja Euroopas.

18. veebruaril on MUBA saali laval Andres Kaljuste, kes viimastel aastatel on muusikalavadel silma paistnud mitmekülgse tegutsejana. Peamiselt on ta olnud tegev dirigendi ja vioolamängija rollis, seda nii kodu- kui välismaal. Sel kontserdil naaseb Andres Kaljuste tagasi juurte juurde, mängides oma algupärasel pillil – viiulil. Koos Tallinna Kammerorkestriga esitab ta kava poola ja prantsuse heliloojate loomingust.

Tallinna Kammerorkestri 2022/2023 kontserdihooaeg saab olema mitmekesine, eespool nimetatud muusikauudiste kõrval on kavas olulisel kohal seniste traditsioonide jätkamine. 30. sünnipäevahooajal seisab kollektiivil ees ka mitmeid ülesastumisi koos peadirigendi Tõnu Kaljustega.


Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson

Tallinna Kammerorkestrist

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993, on Eesti üks esinduskollektiive, mis on äratanud tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade ja stiilitundliku musitseerimise poolest ning nautinud publikumenu ka maailma suurtel lavadel. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2021. aastal oli Tallinna Kammerorkester Eesti muusikaauhindade jagamisel kolmekordselt nomineeritud ning 2014. aastal kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Tagasi