Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester kontserdireisil Euroopas

 

Tallinna Kammerorkester viibib 29. jaanuarist kuni 5. veebruarini kontserdireisil Euroopas, esitades muusikat koos Kesk-Euroopa publikule hästi tuntud solistidega. Orkestri ees seisab nii Risto Joost kui ka Tõnu Kaljuste.

Risto Joosti juhatusel annab Tallinna Kammerorkester kolm kontserti: 29. jaanuaril Dornbirni kultuurimajas Austrias ja 30. jaanuaril Lõuna-Tirooli linnas Bruneckis Ragenhausis Itaalias ning 5. veebruaril Hamburgi Elbphilharmonie’s Saksamaal.

Itaalias ja Austrias ühineb orkestriga solist Carolin Widmann, keda kriitikud on nimetanud erakordseks viiuldajaks, kes on pühendunud kaasaegse muusika esitamisele. Ta annab regulaarselt kontserte Euroopa nimekates saalides, sealhulgas Wigmore Hallis Londonis, Bozaris Brüsselis, Louvre’is Pariisis, Festspielhausis Baden-Badenis, Berliini Filharmoonias ja Viini Kontserdimajas. Koos eestlastega esitab Carolin Widmann Arvo Pärdi üht enimmängitud teost „Fratres“ ja Felix Mendelssohni vähemtuntud Esimest viiulikontserti. Kavas on ka Pärdi „Cantus in Memory of Benjamin Britten” ja Erich Wolfgang Korngoldi „Sümfooniline serenaad”.

Saksamaal Hamburgi Elbphilharmonie’s ühineb Tallinna Kammerorkestriga araabia juurtega helilooja Anouar Brahem, kes on üks kõige meisterlikumaid idamaise keelpilli oudi mängijaid. Olles mõjutatud Araabia Kevade sündmustest kirjutas Anouar Brahem albumi „Souvenance“, mille plaadifirma ECM andis välja 2014. aastal. Mõned selle plaadi seaded on kirjutanud Eesti helilooja Tõnu Kõrvits. „Souvenance“ kõlab Elbphilharmonie’s Tallinna Kammerorkestri ning autori Anouar Brahemi (oudil) ja tema kaassolistide Klaus Gesingi (bassklarnetil), Björn Meyeri (kontrabassil) ja François Couturier’ (klaveril) esituses. Eestlased on teose esitamisel osalenud varemgi, Tallinna Kammerorkester on mänginud seda Tuneesias ja Šveitsis ning Risto Joost on sama teost juhatanud koos teiste Euroopa orkestritega.

Tõnu Kaljuste juhatusel astub Tallinna Kammerorkester koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga üles 3. veebruaril samuti Hamburgi Elbphilharmonie’s, mil toimub Arvo Pärdi loomingule pühendatud õhtu. Kontserdi korraldab plaadifirma ECM oma 50. juubeli festivali „Reflektor“ raames, kus esinevad ECM-ile salvestanud hinnatud artistid ja Arvo Pärdi loomingu interpreedid. Nende hulgas kutsus tunnustatud plaadifirma asutaja ja juht Manfred Eicher festivalile Eesti esinduskollektiivid ja dirigent Tõnu Kaljuste, nimetades neid suurimateks Pärdi ekspertideks. „Neil on täpne stiilitaju ja hea tunnetus,” iseloomustab Eesti muusikuid ka Arvo Pärt.

Arvo Pärdi autorikontserdil tuleb ettekandele valik helilooja olulisemaid teoseid, mille ECM on aastate jooksul plaadistanud. „Te Deum” tähistab Tõnu Kaljuste ja Arvo Pärdi ühise loometee algust ja „Aadama itk” tõi Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy auhinna. Kavas on ka Pärdi üks enim mängitud teoseid „Fratres”, kus soleerib Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister Harry Traksmann ning teosed „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks” ja  „Salve Regina”.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestrit seob aastatepikkune koostöö. Mõlemad kollektiivid asutas Tõnu Kaljuste, koor loodi 1981. aastal ning orkester 1993. Arvo Pärdi muusika hinnatud interpreetidena on neid kutsutud esinema maailma paljudele kuulsatele lavadele, nagu New Yorgi Carnegie Hall, Washingtoni Kennedy Keskus, Pariisi Filharmoonia, Berliini Kontserdimaja jt, samuti on koos esinetud arvukatel turneedel nii Euroopas, Austraalias kui Ameerikas. Praegu on Tõnu Kaljuste kammerkoori audirigent ning kammerorkestri peadirigent ja kunstiline juht.

Tagasi