Muusikauudised

Takahiro Akiba esitab Urmas Sisaski klaverimuusikat

Laupäeval, 15. septembril kell 18 toimub Jaapanis Ueda Informatsiooniraamatukogu saalis muusika ja jutuõhtu "Voices from Starry Sky" ("Tähistaeva hääled"), kus pianist Takahiro Akiba esitab Urmas Sisaski klaverimuusikat. Esitusele tuleb Urmas Sisaski Tähistaeva tsükkel nr. 1 "Põhjataevas" (op. 10) ja valik palu Tähistaeva tsüklist nr. 2 "Lõunataevas" (op. 52). Kontserdil on jutustajana kaastegev Yuichi Inagaki.

Takahiro Akiba (s. 1984 Yokohamas) on andekas ja aktiivselt tegutsev kontsertpianist, kelle üheks erihuviks on eesti muusika. Aastail 2003–2007 õppis ta professor Hideto Nishikawa juhendamisel Tōkyō Kunstide Ülikooli (endine nimetus: Tōkyō Kaunite Kunstide ja Muusika Ülikool) muusikaosakonnas ning lõpetas selle cum laude, pälvides ühena neljast parimast lõpetajast Ataka-nimelise preemia. 2007–2009 jätkas ta samas professor Kenji Watanabe juures magistriõpinguid. 2009–2011 täiendas Akiba end Moskva Riiklikus Konservatooriumis professorite Mihhail Olenjevi ja Viktor Meržanovi juures. Ta on võitnud mitmeid auhindu, andnud soolokontserte ja mänginud koos mitmete Jaapani orkestritega.

Eesti muusikaga on Takahiro Akibal eriline side. Ta on Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu liige aastast 2002 ning Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni liige aastast 2006. Alates 2003. aastast on ta Jaapanis esitanud eesti klaverimuusikat. 2004. aastal algatas ta eesti muusikat tutvustava kontserdisarja Eesti Muusika Projekt, mille raames on Jaapanis kõlanud Eduard Tubina, Tõnu Kõrvitsa, Urmas Sisaski, Eduard Oja, Jaan Koha, Heino Elleri, Arvo Pärdi, Lepo Sumera, Jüri Reinvere jt eesti heliloojate klaveriteosed. Akiba on avaldanud ka artikleid eesti muusikast, sealhulgas kirjutise Urmas Sisaski „Tähistaeva tsüklist“ Jaapani muusikaajakirjas Musica Nova (2008).

Tagasi