Sten Lassmann

26.05.1982 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2005. aastast
Rahvusvahelise Eduard Tubina Liidu liige alates 2006. aastast

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Ta on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees. Sten Lassmann on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis.

Sten Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajad olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) prof Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias prof Ian Fountaini käe all. Ta on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof Brigitte Engerer’ juures ning osalenud paljude tuntud muusikute, teiste hulgas Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ja Maxim Vengerovi meistriklassides.

Lisaks esikohale VI Eesti Pianistide Konkursil Tallinnas (2002) on Sten Lassmann saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on esinenud solistina koos paljude hinnatud dirigentidega nagu Jüri Alperten, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Risto Joost, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Tõnu Kaljuste, Toomas Kapten, Vello Pähn, Toomas Vavilov, Mikk Üleoja, Arvo Volmer, Lauri Sirp, Valle-Rasmus Roots ning Olari Elts. Sten Lassmann on ka pühendunud kammermuusik, kelle viimaste aastate partnerite hulka kuuluvad viiuldajad Stanislav Pronin, Pavel Berman, Natalia Lomeiko, Mikk Murdvee, Katariina Maria Kits, Robert Traksmann, Triin Ruubel, Movses Pogossian ja Anna-Liisa Bezrodny, sopran Arete Kerge, metsosopranid Karis Trass ning Maarja Purga, bass Pavlo Balakin ning tšellist Valle-Rasmus Roots.

2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (filosoofiadoktori kraad esituspraktikas, 2013) ning aastast 2011 annab ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosnevat sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“, mille viimane, üheksas plaat ilmus käesoleva aasta augustis. Käesoleval ajal kirjutab ta monograafiat Elleri klaveriloomingust, mis ilmub EMTA kirjastuses 2024. aastal. Sten Lassmann on EMTA interpretatsiooniosakonna klaveri vanemlektor ning Eesti Kontserdi rahvusvahelise festivali KLAVER kunstiline juht. Lisaks sellele kuulub ta Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatusse, Eesti Kontserdi loomenõukogusse ning on Heino Elleri SA asutaja koos Olari Eltsiga, MTÜ Eesti Pianistide Liit asutajaliige koos Mihkel Polliga ja Eesti Interpreetide Liidu aseesimees.

Sten Lassmann on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015, 2021) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM).
 

Sten Lassmann on igal kontserdil kuulajate tähelepanu võitnud virtuoosse, orkestraalse pianismiga ning samaaegselt võimega targalt süveneda esitusel teoste üksikasjadesse.
Toomas Velmet, "Kas me armastame Ellerit?" – Sirp, 28.03.2008

Lassmannil on detailid kontrolli all, kuid ta hõlmab ka tervikut. Ja tal on lihtsalt hea maitse, mis sätib tasakaalu kõla ja tekstuuri, detailid ja terviku.
Evi Arujärv, "Vaba raskuse vaimust Sten Lassmanni Heino Eller" – Sirp, 28.10.2011

Sten Lassmann on üks parema kooliga noorema põlvkonna pianiste praeguses Eestis. Tema interpretatsioon on sisendusjõuline ja ennast kehtestav, suure dünaamilise diapasooni ja haardega, ta on artistlik ja oma nägemuse esitamisel veenev.
Kai Taal, “Klaverifestival on lõppenud, elagu klaverifestival!“ – Ajakiri Muusika, 12.2012

© EMIK 2008
(täiendatud augustis 2023)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).