Muusikauudised

Sten Lassmann esitleb teist plaati Heino Elleri klaverimuusikaga

Sel laupäeval, 24. märtsil kell 16 esitleb pianist Sten Lassmann Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis oma teist heliplaati "Heino Elleri kogutud klaveriteosed II". Plaadiesitlusele järgneb Lassmanni loeng-kontsert "Heino Eller ja eesti muusika". Plaadil kõlavate teoste hulka kuuluvad "Chanson triste", "Furioso", Sonatiin fis-moll, "Episood revolutsiooniajast", "Kaheksa pala", "Eesti tants" jt.

CD "Heino Elleri kogutud klaverimuusika II" annab välja plaadifirma Toccata Classics Londonis. See on teine väljaanne seeriast, mille eesmärgiks on salvestada kogu Heino Elleri klaverilooming. Eduard Tubina sümfoonilise loomingu järel on Heino Elleri klaverilooming suurim osa Eesti klassikalise muusika pärandist ning see projekt – kokku seitse CD plaati – on üks suurimaid Eesti muusika salvestusprojekte läbi aegade.

Sten Lassmann: "Vaatamata sellele, et Eller oli ise viiuldaja, on suurim osa tema loomingust kirjutatud klaverile. Klaverimuusikat kirjutas ta alates esimestest katsetustest kompositsiooni alal kuni 1960. aastateni, ning selle aja jooksul kogunes nimekirja ligi kakssada teost. See rikkalik ning mitmekesine muusikavaramu – alates 19. sajandi romantilise väljenduslaadi peegeldustest läbi 20. sajandi kunstivoolude ekspressionismi ja impressionismi kuni Eesti rahvamuusika töötluste ning põhjamaise looduslüürikani – on siiani tervikuna esitamata ning väheselt kättesaadav helisalvestistel. Minu eesmärk on salvestada kogu Heino Elleri klaverilooming ning tutvustada seda maailma muusikaavalikkusele. Heino Elleri kogutud klaveriteoste salvestamiseks andis olulise tõuke Alexander Kelly mälestusauhind, mille pälvisin 2007. aastal Londonis; kogu projekt on ette võetud doktoriõppe raames Kuninglikus Muusikaakadeemias, Londonis."

Sten Lassmanni, kes on ka Heino Elleri muusikapreemia XIV laureaat, esimene CD Elleri klaverimuusikaga ilmus 2011. aasta oktoobris, kolmas plaat peaks kuulajateni jõudma 2012. aasta oktoobris. Plaadi salvestamist toetas Eesti Kultuurkapital ning produtseerimist Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.
Plaati on võimalik kuulata ja osta siin

 

Tagasi