Saale Fischer

10.10.1979 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2012
Eesti Klavesiinisõprade Tsunfti liige alates 2000

Saale Fischer on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ning teinud pärast seda kannapöörde varase muusika maailma. Oma klavessiinimänguoskused omandas ta esmalt Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (õp. Reinut Tepp), seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (BA, prof. Imbi Tarum) ja Trossingeni Muusikakõrgkoolis Saksamaal (MA, prof. Marieke Spaans). Lisaks on ta täiendanud end eraviisiliselt Lars Ulrik Mortenseni, Jaques Oggi, Miklós Spanyi, Blandine Verlet’ ja Ketil Haugsandi juures ning võtnud orelimängutunde Dr Eberhard Schulzi juures Saksamaal. Hetkel on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorand. Alates 2018. aasta sügisest jagab Saale Fischer oma elu Eesti ja Saksamaa vahel.

Saale Fischeri viimaste aastate loominguline tegevus on kulgenud võrdselt mööda pillimängu ja tekstiloome radu. Koos ansambliga Floridante, mille üks kaasasutajaist ta 2014. aastal oli, on ta solisti kui saatjana klavessiinil, orelil ja haamerklaveril esitanud muusikat hilisrenessansist, Prantsuse ja Saksa kõrgbarokist Empfindsamkeiti ja vararomantismini, sh koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud Baltisaksa mõisnike lied-loomingut.

Saale Fischer on üles astunud festivalidel ja kontserdisarjades nii Eestis kui ka piiri taga, sh Brügge ja Utrechti vanamuusikafestivalide noorteprogrammis, ning pidanud varajase muusika interpretatsiooni alaseid loenguid Eestis, Leedus, Itaalias, Rumeenias ja USAs. Ta on tõlkinud vokaaltekste inglise, prantsuse ja saksa keelest, avaldanud arvustusi, arvamusi, artikleid ja intervjuusid pea kõigis Eesti kultuuriväljaannetes. Tema intervjueeritavate hulgas on olnud varase muusika korüfeed nagu dame Emma Kirkby, Andrew Lawrence-King, Mahan Esfahani ja Jean Rondeau. Ta on raamatu “Minu Kairo” (Petrone Print, 2014) autor ning kogumiku “The Contemporary Harpsichordist I & II” (Bellmann Musik, 2014) idee autor ning toimetaja.

Oluline roll Saale Fischeri elus on olnud pedagoogitööl. Koos Eesti Saatkonnaga Egiptuses lõi ta 2010. aastal Kairos Eesti laste laulu- ja mänguringi ning õpetas ühtlasi muusikat sealses rahvusvahelises Montessori lasteaias. Aastatel 2014–2018 juhtis ta oma klaveriklassi Tallinnas Euroopa Kooli juures ning õpetas samas keskkoolide lõpuklassidele muusikat. Aastatel 2017–2019 õpetas ta klavessiini ja kammeransamblit VHK igasuvisel Ajaloolise klahvpilli- ja orkestrimuusika laagris.

Uuemal ajal on Saale Fischeri tegemistes olulisele kohale nihkunud ka varase muusika suunaline kontserdikorraldus. Lisaks hooajaliste kontsertide vedamisele on ta alates 2019. aastast Haapsalu vanamuusikafestivali programmijuht.

Saale Fischer on pälvinud Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Eesti Kultuurkapitali stipendiumi.

Saale Fischeri koduleht

EMIK 2015
(täiendatud september 2019)