Juan José Restrepo Duarte

11.01.1989 Bucaramanga, Colombia

Juan José Restrepo on edukas noor muusik – rahvusvahelise karjääriga dirigent, viiuldaja ja helilooja. 2020. aastal omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi orkestridirigeerimise erialal maestro Toomas Kapteni juhendamisel. Restrepo on dirigeerinud erinevaid professionaalseid orkestreid, nagu Vanemuise keelpilliorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sinfonietta, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Olomouci Filharmooniaorkester (Tšehhi), samuti noorteorkestreid, nagu Nõmme Muusikakooli sümfooniaorkester ja Harjumaa Keelpilliorkester. Ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel, kus teda on juhendanud hinnatud dirigendid, nagu Alexander Polyanichko (Peterburi Maria teater) ja Alim Shakh (Novosibirski Filharmoonia kammerorkestri peadirigent). Eestis on ta töötanud koos Jüri Alperteni (Rahvusooper Estonia), Arvo Volmeri (Rahvusooper Estonia peadirigent), Olari Eltsi (ERSO peadirigent ja kunstiline juht), Paul Mägi (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor) ja Risto Joostiga (Vanemuise peadirigent ja muusikajuht).

Alates 2015. aastast on Restrepo töötanud viiuldajana Tartus Vanemuise sümfooniaorkestris, kus ta on osalenud lugematutel ooperi-, balleti- ja muusikalietendustel ning sümfooniakontsertidel. Töö orkestris on andnud talle muusikast laiaulatusliku ja samal ajal väga vahetu ülevaate, mis eristab teda dirigendina paljudest teistest. Kasutades orkestritööst saadud sügavaid kogemusi suudab Restrepo dirigendina muusikutega tõhusalt suhestuda ja suhelda. Juan Jose Restrepo on aktiivselt tegutseva Lõuna-Eesti Kammerorkestri (2020) asutaja, dirigent ja kunstiline juht.

Neid mitmekülgseid muusikalisi oskusi ja kogemusi kasutab Restrepo ka komponeerimisel. Ta on kirjutanud ja seadnud muusikat keelpillikvartettidele, sümfooniaorkestritele, samuti sooloklaverile, viiuli- ja klaveriduole ning kammerorkestrile. Ta on esitanud oma viiuliteoseid kammermuusikakontsertidel Colombias ja Eestis, nt 2016. aastal soleeris ta Tartu Ülikooli sümfooniaorkestri ees oma teoses "Atnova".

Lisaks esinemistele keskendunud muusikukarjäärile on Juan Josel rikkalik pedagoogiline kogemustepagas. Ta on töötanud viiuliõpetajana sellistes institutsioonides nagu Colombia Rahvuslik Noorteorkester ja Colombia Keskülikool, kus ta tegutses professor Rodrigo Cottieri õppejõu-assistendina. Alates 2017. aastast on ta Võru Muusikakooli viiuliõpetaja.

2015. aastal omandas Juan Jose Restrepo Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi cum laude viiuli erialal, kus ta õppis Archimedese sihtasutuse Dora stipendiaadina. Tema juhendaja viiuli erialal oli Mari Tampere-Bezrodny ning kompositsiooni alal Toivo Tulev ja Tapio Tuomela. Õpingute kõrvalt võttis ta aktiivselt osa viiuli meistrikursustest, esines kammer- ja sümfooniakontsertidel ning osales noorteorkestritega Euroopa turneedel, sh Orkester Norden (Taani) ja Animato Foundation Orchestra, samuti Tallinna Rahvusvaheline Noorteorkester, millega ta esines Hispaanias ja Venemaal.

Colombiast pärit Juan Jose Restrepo alustas muusikaõpinguid viiuli erialal Bogotá Batutas (Fundación Nacional Batuta) 2001. aastal. Seejärel õppis ta Colombia Riiklikus Muusikakonservatooriumis ning omandas 2013. aastal bakalaureusekraadi viiuli erialal. 2000. aastatel on ta oma viiuldajakarjääri edendanud lugematute sümfooniakontsertide ja ooperietendustega koos selliste orkestritega nagu Colombia Keskülikooli Camerata, Colombia Riiklik Noorte Sümfooniaorkester ja Colombia Rahvuslik Sümfooniaorkester. Ta on mänginud Peruu Rahvusliku Konservatooriumi viiulifestivali kontsertidel ja osalenud Colombias Cartagena rahvusvahelise muusikafestivali meistrikursustel. 2006.–2007. aastal mängis ta välisüliõpilasena Taiwanis Taipei Civic Symphony Orchestra koosseisus, olles orkestri noorim liige.

Juan José Restrepo Duarte koduleht: https://juanjoserestrepo.com

© EMIK 2022

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).