Muusikauudised

Reedel, 8. mail kõlab Estonia kontserdisaali laval, parteris, rõdudel ja koridorides Lepo Sumera muusika

8. mail täitub 70 aastat helilooja Lepo Sumera sünnist. Helilooja sünniaastapäeval kõlab ERSO TV otse-eetris tema kammermuusika, esitajateks ERSO solistid Arvo Leibur (viiul), Janika Lentsius (flööt), Marten Altrov (klarnet), Ye Pan (metsasarv), Peeter Sarapuu (fagott), Soo-Young Lee (klarnet), löökpillimängijad Terje Terasmaa, Vambola Krigul, Lauri Metsvahi ja Kaspar Eisel ning pianist pianist Kadri-Ann Sumera. Selleks, et publik oma kodudes saaks Estonia kontserdisaali meelde tuletada, esinevad muusikud maja erinevates paikades. Kõlavad „Pala aastast 1981“, „Valss”, „Vaikiv odalisk” tsüklist „Odaliskid”, „Senza metro per clarinetto A e pianoforte”, „Sarvelugu”, „Quasi improvisata”, „Kaks capricciot”, „Pardon, Fryderyk!” ja „Meie!”

Pärast kammerkontserti jõuab esmakordselt eetrisse ERSO möödunud aasta üks tippsündmusi, suvine Noblessneri valukoja kontsert Paavo Järvi juhatusel, kus ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Singi esituses kõlas Sumera tšellokontsert. Kontsert tuli ettekandele 16. augustil 2019. aastal.

Lepo Sumera loomingu kuuest sümfooniast nelja esiettekanded kõlasid ERSO esituses: esimene sümfoonia Vitali Katajevi (1981), teine Peeter Lilje (1984), kolmas Paul Mägi (1988) ja kuues Arvo Volmeri (2000) juhatusel. Neljanda ja viienda sümfoonia esiettekanne toimus vastavalt Badische Staatskapelle ja Eri Klasi esituses Karlsuhes (1994) ning Malmö Sümfooniaorkestri ja Paavo Järvi esituses Malmös (1997), ka neid on esitanud ERSO. Kõik kuus sümfooniat on talletatud ka plaatidele. Sageli on ERSO esituses kõlanud Sumera konservatooriumi ajal loodud ning tema erialaõpetaja Heino Elleri mälestuseks kirjutatud “In memoriam”, “Musica profana”, tšellokontsert ja klaverikontsert.

„Mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja piiritu tundesiirus“ – just selliste vastandipaaridega iseloomustatakse Lepo Sumera loomingut Eesti Muusika Infokeskuse kodulehel. Tegemist oli karismaatilise isiksusega, kelle rikkaliku loomingu olulisimaks teljeks oli sümfooniaorkester ning loomingu kandvaimaks osaks kuus sümfooniat. „Orkester annab võimaluse suureks mõtteks, pikaks kaareks, orkestri värvid lubavad maalida muusikaväliseid maailmu ja panna kuulaja unustama, et tegemist on orkestri või üldse kõigest muusikaga,“ on oma isa orkestriarmastuse hiljuti sõnastanud Kadri-Ann Sumera. Ta on kirjutanud ka kammer-, vokaal-, teatri- ja filmimuusikat.

Oluline oli Sumera tegevus elektroakustilise muusika vallas. Ta õpetas Eesti Muusikaakadeemias klassikalist kompositsiooni, kuida oli ka elektronmuusikastuudio üks rajajatest ja esimene juhataja, Sumerat võib pidada elektronmuusika siinseks maaletoojaks. Aastatel 1988–1992 oli Lepo Sumera taasiseseisvunud Eesti esimene kultuuriminister, 1993–2000 heliloojate liidu esimees. Lepo Sumera ise oli õppinud kompositsiooni Tallinna Muusikakeskkoolis Veljo Tormise, Tallinna Riiklikus konservatooriumis Heino Elleri ja Heino Jürisalu juhendamisel ning täiendanud end Moskva konservatooriumi assintentuuris Roman Ledenjovi juures.

Lisainfot 8. mai kontserdi kohta leiab lehelt https://www.erso.ee/tv/

Tagasi