Muusikauudised

Pärnu Linnaorkester jätkab hooaega virtuoosidega


Pipilota Neostus

Risto Joost

Sel laupäeval jätkab Pärnu Linnaorkester hooaega kahe särava muusikuga. 24. oktoobri õhtul kell 19 algavat kontserti juhatab dirigent Risto Joost, flöödil soleerib Pipilota Neostus.

“Mozarti instrumentaalkontserdid on muusikutele tõeline A ja O. Minu jaoks oli Mozarti G-duur flöödikontsert vist üldse esimene instrumentaalkontsert, millega õppides tutvust tegin. Möödas on veidi üle 10 aasta, sellele vaatamata võtsin nüüd esimest korda elus julguse kokku antud teost kontserdilaval esitada,” sõnas Neostus.

“Peened nüansid, majesteetlik iseenesestmõistetavus, ootamatu huumor ja õhuline kergus on minu jaoks seda kontserti kirjeldavad märksõnad. Samas teab igaüks, kes Mozarti muusikaga oma elus jõudu on katsunud, millist täpsust, virtuoossust ja viimistletust see nõuab. See on raske ja väljakutsuv pähkel, kuid täis nakatavat rõõmsameelsust ning olen väga õnnelik, et seda suurepärast kontserti Pärnu Linnaorkestri ja maestro Risto Joostiga ette kanda võin,” lisas noor flötist.

Lisaks Mozartile kõlab flöödi soleerimisel veel Lepo Sumera teos “To the Harmony” (“Harmooniale”). Neostuse sõnul tuli idee seda mängida esialgu ootamatult. “Risto palus minult lisaks Mozartile kavva veel üht, soovitatavalt eesti helilooja teost. Alustasin otsingutega ning avastasin paljugi huvitavat, muuhulgas antud helitöö,” kirjeldas Neostus.

“Kuna see on minu jaoks täiesti uus teos, on selle kujundamine ja karakteri väljatöötamine alles pooleli. Sumera loomingus tundub mulle, et flööt ja orkester on väga võrdse kaaluga, võrreldes Mozartiga, kus flööt on selgelt solistirollis. Vabadust on antud ka oluliselt rohkem, kadentsiline paindlikkus ja unenäolisus suunduvad rütmiliselt rangetesse ja täpsetesse lõikudesse, mille puhul samas on helilooja poolt antud vaba arv kordusi. Olen väga põnevil, kuidas see koostöös dirigendi ja orkestriga kõlama hakkab.”

Pärnu Linnaorkestrit seob Risto Joostiga pikaajaline koostöö, ka noor flötist on varasemalt koosseisu ees soleerinud.
“Olen varem koostööd teinud nii maestro Risto Joosti kui ka Pärnu Linnaorkestriga. Risto Joost on muusikast ja energiast pakatav dirigent, kelle käe all olen mänginud nii erinevates orkestrites kui ka soleerinud. Iga kord valmistab see suurt rõõmu ning tunnen, et tema ja muusikute vahel sünnib alati kammermuusika. Linnaorkestriga olen varem koostööd teinud nii orkestrandi kui solistina. Mõlemast korrast on jäänud mälestus kui soojast ja ühtehoidvast kollektiivist, kellega on rõõm musitseerida. Ootan juba väga proove ja lavaleastumist.”

Kontsert “Õhtu virtuoosidega: Neostus & Joost” toimub 24. oktoobril kell 19 Pärnu kontserdimajas. Laval on Pipilota Neostus (flööt), Pärnu Linnaorkester ja dirigent Risto Joost.

Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart Flöödikontsert G-duur, KV 313
Ludwig van Beethoven Sümfoonia nr 8 F-duur, op. 93
Ludwig van Beethoven Avamäng “Prometheus”, op. 43
Lepo Sumera  “To the Harmony” (“Harmooniale”)

Vaata ka: www.parnuorkester.ee

Tagasi