Music News

Pärnu Linnaorkester avab uue hooaja Rasmus Puuri viiulikontserdi esiettekandega


  Linda-Anette Verte. Foto: Veljo Poom
13. septembril kell 17 avab Pärnu Linnaorkester oma kodusaalis Pärnu kontserdimajas 27. hooaja Rasmus Puuri viiulikontserdi esiettekandega. Helilooja esimene instrumentaalkontsert kõlab Linda-Anette Verte soleerimisel ligi 250 aasta vanusel rariteetsel viiulil. Lisaks kõrvutatakse kavas Erkki-Sven Tüüri ja Ludwig van Beethoveni loomingut. Juhatab orkestri peadirigent Kaspar Mänd.

Hooaja avakontserdi kava kõrvutab muusikaloo ühe suurima sümfoonia, Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 7 eesti suurima elava sümfonisti Erkki-Sven Tüüri muusikaga. Esitusele tulev Tüüri teos „Phantasma” (2018) on kirjutatud kummardusena Beethovenile, kelle 250. sünniaastapäeva tänavu tähistatakse. Tüüri ja Beethoveni vahel kõlab esiettekandena Rasmus Puuri uudisteos sooloviiulile ja sümfooniaorkestrile.

„Viiulikontserdi teekond algas 2017. aasta hilissügisel, mil Linda-Anette minu poole pöördus. Sel hetkel oli aga palju toimetamisi, mistõttu lükkus kirjutamine edasi. Kuklasse jäi see kumisema siiski,” sõnas Puur. Ehkki noor helilooja tunneb isiklikult kõiki osapooli – nii solisti, dirigenti kui ka orkestrit, siis ei olnud tema sõnul kontserdi kirjutamine kerge ettevõtmine.

„Esimesel katsel see ei õnnestunud ning jäi soiku. Töö selgema idee, sisulise arenduse ja vormiga aga jätkus ning pool aastat hiljem õnnestus teos pea ühe hingetõmbega paberile panna. Seda peale pikki sisemisi mõtisklemisi, heitlemisi ja piikide murdmisi, millest omal kombel see kontsert kõnelebki,” kirjeldas Puur.

Koostöö Linda-Anette Verte ja Rasmus Puuri vahel on kestnud juba mõned aastad. Verte on esitanud Puuri sooloviiuli loomingut ja seda ka plaadistanud.
2017. aastal avaldas ta luuleraamat-albumi „Kahe südamega“, mis on kombinatsioon tema enda luuletustest ja teiste muusikast. Selsamal albumil kõlavad ka osad Rasmus Puuri sooloviiuli tsüklist „Aastaajad".

„Nagu elus sageli juhtub, on keeruline öelda, miks just mõne inimesega tajud üsna silmapilkset klappi või mõistmist. See ei pruugi olla identne maailmavaade või suur iseloomude sarnasus, kuivõrd äratundmine mingil sügavamal ja sõnastamatul tasandil,” leiab Puur.

Linda-Anette Verte on lõpetanud Sibeliuse Akadeemia bakalaureuseõppe ning jätkab samas magistriõppes Mari Tampere- Bezrodny viiuliklassis. Aastatel 2016–2019 töötas ta Vanemuise Sümfooniaorkestri kontsertmeistrina. Solistina on ta esinenud Venemaal, Taanis, Rootsis, Soomes, Ameerika Ühendriikides, Saksamaal, Ukrainas ning seisnud ERSO, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri, Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkestri, Haapsalu Kammerorkestri, Uue Tänava Orkestri ja Kiievi Solistide ees. Möödunud aasta maikuust mängib Verte Itaalia pillimeistrite perekonnast pärit vendade Giuseppe Josephi ja Antonio Gagliano valmistatud viiulil (1775–1780) ja kasutab Prantsusmaal 1890. aastal valminud ajaloolist viiulipoognat, mis mõlemad kuuluvad Eesti Pillifondile.

Rasmus Puur on õppinud kompostistiooni ja dirigeerimist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning osalenud Vince Mendoza ja Metropole Orkesti rahvusvahelisel arranžeerijate meistrikursustel. Ta on viljakas koorimuusika autor, tunnustatud dirigent ja hinnatud arranžeerija, kes on silma paistnud kui XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ ideekavandi autor ning Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks lavale tulnud ooperi „Pilvede värvid“ looja. Lisaks on ta kirjutanud orkestrimuusikat, vokaal- ja instrumentaalseid kammerteoseid, teatrimuusikat ning hulgaliselt seadeid. Aastast 2015 on ta Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri dirigent, aastatel 2007–2017 vedas ta koos sõbra Edmar Tuulega noorteorkestrit Reaalmažoor, mis andis oma tegevuse jooksul üle 80 kontserdi ja 6 heliplaati.

Vaata ka: Pärnu Linnaorkester

Tagasi