Muusikauudised

Olari Elts ühendas kaks orkestrit Eesti-Soome kontserttuuriks

23. novembril algas Estonia kontserdisaalist Eesti-Soome kontserttuur, milleks Olari Eltsi dirigeerimisel ühendasid jõud Kymi Sinfonietta (kunstiline nõustaja Olari Elts) ja Tallinna Kammerorkester (kunstiline juht Tõnu Kaljuste). Tuuri teine kontsert toimub 25. novembril Soomes Kotka kontserdisaalis. Kontserttuuriga tähistatakse Tallinna ja Kotka 65 aastat kestnud koostööd sõpruslinnadena.

Omanäoliste kontserdikavade poolest rahvusvaheliselt hinnatud ERSO peadirigendi Olari Eltsi juhtimisel esitatakse tuuril teosed, mida orkestrid tavaliste koosseisudega teha ei saa: Faschi barokkstiilis süit ja Martinů topeltkontsert. Samuti kõlavad Eesti ja Soome tipporkestrite esituses Richard Straussi „Burlesk" ning „Reisefieber und Walzerszene“ („Reisipalavik ja valsistseen“).

Solistidena teevad tuuril kaasa pianist Irina Zahharenkova ning Soome üks hinnatumaid löökpillimängijaid Vladimir Belov.


Irina Zahharenkova
Foto: Rene Jakobson

Kymi Sinfonietta asutati 1. jaanuari 1999, kui ühinesid Kotka ja Kouvola linnaorkestrid. Selles Soomes ainulaadses, kahe linna haldusalasse kuuluvas orkestris mängib praegu 33 muusikut. Kymi Sinfonietta on hinnatud tänu oma mitmekülgsele ja rikkalikule repertuaarile ning kõrgetasemelisele koostööle mainekate solistidega. Alates 2018. aastast on orkestril tihe koostöö Olari Eltsiga, kes on praeguseni Kymi Sinfonietta kunstiline nõustaja.

Tallinna Kammerorkestri asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kolme aastakümne jooksul on orkestrist kujunenud üks Eesti esinduskollektiive, kes on oodatud esineja kontserdilavadel nii Euroopas kui ka mujal maailmas. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Tallinna Kammerorkestri kauaaegne koostööpartner on olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoor – ühised esinemised ja salvestused on toonud mõlemale kollektiivile ka rahvusvahelist tunnustust. 1993. aastal salvestati nimekale plaadifirmale ECM Tõnu Kaljuste käe all Arvo Pärdi autoriplaat „Te Deum“, mis pälvis kõrgeid hinnanguid maailma juhtivatelt muusikakriitikutelt ning püsis kuid plaadiedetabelite esikümnes. ECMi märgi alt on ilmunud veel Pärdi autoriplaadid „Litany“, „In Principio“ ja „Adam’s Lament“, samuti Erkki-Sven Tüüri „Crystallisatio“ ning Heino Elleri „Neenia“. Orkester on salvestanud ka firmadele Warner Music / Finlandia Records, Carus Verlag, Ondine, Alba jt.  2013. aastal pälvis Tallinna Kammerorkester Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia. TKO on kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament“, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.

Tagasi