Nata-Ly Sakkos

23.06.1950, Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 1999. aastast
Jaapani klaveriduode assotsiatsiooni liige alates 1989. aastast
Eesti Kammermuusikaõpetajate Ühingu juhatuse liige

Nata-Ly Sakkos (Natalia Sakkos) on lõpetanud aastal 1969 Tartu Muusikakooli klaveri erialal õpetaja Maris Valk-Falgi klaveriklassis ning seejärel 1974. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor Laine Metsa klaveriklassis. Ajavahemikus 1974–1976 täiendas Sakkos end kammermuusika alal Leningradi konservatooriumi assistentuur-stažuuris Tamara Fidleri juhendamisel.

Käesoleval hetkel töötab Sakkos kammeransambli professorina Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias ja alates 2006. aastast kammeransambli osakonna juhatajana Tallinna Muusikakeskkoolis. Ajavahemikul 2000–2006 töötas Nata-Ly Sakkos Soomes Kokkolas Kesk-Pohjanmaa konservatooriumis ja ametikõrgkoolis. Ta on läbi viinud mitmeid meistrikursusi Eestis, Soomes, Lätis, Leedus, Venemaal ja Itaalias.

Nata-Ly Sakkose õpilaste hulka kuuluvad Ene Nael, Pille Taniloo, Irina Zahharenkova, Toomas Vavilov, Vahur Vurm, Lembi Mets, Virgo Veldi jpt.

Nata-Ly Sakkos on tunnustatud ning hinnatud klaverisaatja ja ansamblipartner. Alates 1975. aastast on Sakkos mänginud koos pianist Toivo Peäskega Tallinna Klaveriduos, mis on osalenud mitmetel festivalidel (Jekaterinburgis, Novosibirskis, Peterburis, Tbilisis, Šiauliais, Karlsruhes, Stockholmis, Jyväskyläs, Londonis jm), esinenud paljudes Eestimaa linnades, samuti andnud soolokontserte ka mitmetes endise NL linnades, mh sellistes kontserdipaiakdes nagu Peterburi Filharmoonia Suur ja Väike saal, Moskva konservatooriumi Rahmaninovi saal ja Väike saal, Stockholmi Konserthuset, Londoni Kings Place jt. Samuti on duo soleerinud mitmete orkestrite ees ning andnud ühiseid kontserte Moskva Klaveriduoga (Jelena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev) Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Viimastel aastatel on osaletud ka Eesti Klaveriorkestri koosseisus.

Nata-Ly Sakkos on esinenud paljudel kodu- ja välismaistel festivalidel (Kuressaare Kammermuusika Päevad, David Oistrahhi Festival, Eesti Muusika Päevad, Elva Klarnetisuvi, Cruselli Muusikafestival Uuskaupunkis) ning toonud esiettekandele üle 60 helitöö (sh eesti, soome, vene ja rootsi heliloojate looming). Sakkos on koos musitseerinud selliste eesti interpreetidega nagu klarnetistid Vello Sakkos, Toomas Vavilov ja Vahur Vurm, flötist Jaan Õun, viiuldajad Imbi-Malle Kuus, Niina Murdvee ja Leena Laas, tšellistid Lembi Mets ja Allar Kaasik, lauljad Merle Hillep, Tiiu Levald, Margarita Voites, Helvi Raamat jpt. Lisaks on ta olnud ansamblipartneriks paljudele välisinterpreetidele, sh viiuldajad Yair Kless, Hagai Shaham, Anatoli Melnikov, vioolamängija Aleksandr Bobrovski, tšellistid Erkki Rautio, Hannu Kiiski, flötistid Matti Helin, Elina Vuorela, Thomas Prevost, klarentistid Reijo Koskinen, Kell Inge Stevensson, Francois Benda, Alessandro Carbonare, Michel Lethiec, fagotistid Jussi Särkkä, Dag Jensen, Jörg Thome jt. Aastatel 2000–2006, mil Sakkos töötas Soomes, esitas ta Kokkolas koos Kesk-Pohjanmaa Kammerorkestri muusikutega rohkesti kammermuusikat, sealhulgas tehes koostööd ka Kokkola kvartetiga. Samuti on ta olnud kontsertmeistriks Neeme Järvi, Michel Lethieci, Viktor Pikaizeni, Yair Klessi, Dag Jenseni, Jörg Thomé meistrikursustel.

Natal-Ly Sakkos on algatanud noorte muusikute rahvusvahelise konkurss-festivali „In corpore“ ning Kesk-Põhjamaa laste klaveriduode festivali Soomes.

Nata-Ly Sakkos on lindistanud Eesti Raadios, Soome Yleisradios, Rootsi Raadios ning esinenud ETV saadetes „Kontserdistuudio“, „Ideest oopuseni“, „Tallinna pildid“, samuti on ta üles astunud NSVL Kesktelevisoonis ning muusikafilmis „Marginaalid kahele klaverile“ (1983, režissöör Ly Pulk, Eesti Telefilm). Koos laulja Annami Hylkiläga (Soome) on Sakkos salvestanud 2 CD-plaati (2005, 2006).

1990. aastal pälvis Nata-Ly Sakkos Eesti Muusika aastapreemia ning 2001. aastal Valgetähe medali.

© EMIK 2010
(uuendatud jaanuar 2015)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).