Muusikauudised

Nädala pärast algab Tartus Festival TubINJärjekorras teine festival TubIN toimub 6.–9. oktoobrini Tartu kontserdisaalides. Tänavune festivaliprogramm koondub Eduard Tubina kahe meistriteose, viienda ja kuuenda sümfoonia ümber ning keskendub nende kahe suurteosega seotud teemadele – inimkonna tulevik ja pöördumine oma maa rahvamuusika poole.
 
Festivali kunstiline juht Mihhail Gerts: „Kõik tänavusel festivalil kõlavate teoste autorid pidid oma loomingu eest maksma kõrget hinda, sõltumata sellest kas tuli „minna“, nagu otsustasid Eduard Tubin, Paul Hindemith ja Erich Wolfgang Korngold, või „jääda“, nagu valisid Zoltán Kodály, Heino Eller ja Mart Saar.“
 
Festivali avakontsert on inspireeritud Tubina saatusekaaslase ja sõbra August Gailiti romaanidest. Ettekandele tuleb Tubina 5. sümfoonia, Zoltán Kodály Kontsert orkestrile ning Paul Hindemithi harva esitatav kontsert vioolale ja orkestrile Liisa Randalu soleerimisel. Kontserdile eelneb kell 18 vestlus „Lähedus sõnades, helides ja tegudes“, kus August Gailiti, Eduard Tubina ja teiste kontserdiprogrammis olevate autorite elust ja loomingust vestlevad Joonas Hellerma, Hando Runnel, Jaanus Vaiksoo ja Mihhail Gerts.
 
Joonas Hellerma juhtimisel toimuvad festivalil kaks vestlusringi-kontserti, kus säravaid kammermuusikateoseid saadavad arutelud Tubina elu läbivate teemade tänase tähenduse ja olulisuse üle.
 
Keelpillikvartett M4GNET ja Mihhail Gerts (klaver) esitavad Eesti Rahva Muuseumi Raamatukogu saalis Tubina Klaverikvarteti ja Eduard Oja Klaverikvinteti, mis on ühtlasi näituse „Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist“ lõppkontsert. Lisaks muusikale räägib Enn Lillemets Tartu koolkonna heliloojate ning Pallase kunstnike kokkupuudetest – teemal, mida eesti muusika- ja kunstiloos on käsitletud väga vähe.
 
Festivali lõppkontserdil toob Vanemuise Sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel ettekandele Heino Elleri sümfoonilise poeemi „Laulvad põllud”, Eino Tambergi Concerto grosso op. 5 ning Tubina 6. sümfoonia. Festivali korraldab Eesti Kontsert, selle kunstiline juht on Mihhail Gerts.
 
Vaata ka: Eesti Kontsert
 

Tagasi