Muusikauudised

Mart Saare kogutud laulude teise plaadi esitluskontserdid

Jaanuari alguses ilmus Mart Saare kogutud soololaulude teine plaat „Mart Saar. Maailmapilguga rabalaulik. Kogutud soololaulud II“, kus helilooja kunst- ja rahvalaule esitavad metsosopran Iris Oja, bariton Atlan Karp ja pianist Kadri-Ann Sumera. Plaadil kõlab ühtekokku 34 laulu, millest kaheksa on esmasalvestused. Laulud on lindistatud Tartus Tubina saalis ning toonmeistriks oli Martin Hein.

Plaadi väljaandja Kadri-Ann Sumera algatusel on plaanis välja anda viieosaline plaadikomplekt, mis hõlmab väheste eranditega kogu Saare soololaululoomingut. 2018. aastal ilmunud esimene plaat sisaldab 33 laulu, mida Iris Oja ja Kadri-Ann Sumera kõrval esitab ka bariton Taavi Tampuu.

Mart Saar (1882–1963) oli üks eesti esimesi päris heliloojaid ja tänini meie kõige viljakam laulumeister. Tema enam kui 150 soololaulu seas on muusikat kõikvõimalikes eri stiilides, laene ja kohandusi rahvamuusikast, nii väga keerulisi kui väga lihtsakoelisi teoseid. Kõiki neid väga erinevaid teoseid iseloomustab leidlikkus, detailipeenus ja igavesti otsiv vaim. Paljud Saare laulud on eesti lauljate repertuaaris oma koha leidnud, aga lisaks tuntud ja armastatud lauludele on tal väga palju ka neid, mis on seni jäänud varju ja samuti päris mitmeid, mis pole siiani olnud kättesaadavad ei noodi ega salvestusena. „Oleme ette võtnud ambitsioonika ülesande tuua kuulajani kõik Mart Saare säilinud soololaulud, nende hulgas ka selle suure hulga, mille ainsa säilinud noodi leidsime Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivist. Mart Saar pole selle aja jooksul meile kordagi tüütuks, etteaimatavaks ega igavaks muutunud – ta üllatab järjest iga uue teose, iga uue harmooniamuutuse ja meloodiakäänuga,“ räägib Kadri-Ann Sumera.

Mart Saare kogutud soololaulude teise plaadi esitluskontserdid leiavad aset 10. märtsil Tallinnas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (kontserdil vestleb Riina Roose esitajatega), 17. märtsil Viljandi muusikakoolis ja 19. märtsil Tartus Korp! Ugalas, algusega kell 18.

Vaata ka: Kadri-Ann Sumera koduleht

Tagasi