Mari Poll

16.11.1987
Eesti Interpreetide Liidu liige

Mari Poll on sündinud 1987. aastal Tallinnas. Viiuliõpinguid alustas ta 5-aastaselt Nõmme Muusikakoolis õpetaja Leila Eespere juures, õpingud jätkusid aastani 2004 Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske ja hiljem Ivi Tiviku juhendamisel. Polli edasine haridustee kulges Inglismaal Chethami Muusikakoolis (Chetham School of Music) ja Londoni Kuninglikus Muusikaakakolledžis (Royal College of Music in London), kus ta omandas 2010. aastal bakalaureusekraadi prof Jan Repko viiuliklassis, 2012. aastal magistrikraadi ja 2013. aastal artistidiplomi (Artist Diploma) koos Junior Fellow tiitliga prof Radu Blidari juures. Poll on omandanud ka solistidiplomi Soloist Diploma programmis Norra Muusikaakadeemias prof Peter Herresthali juhendamisel. Lisaks on Mari Poll osalenud mitmetel meistrikursustel, sh New Virtuosi Mastercourse ja Lausanne Duo meistriklass; tema juhendajateks on kursustel olnud Pierre Amoyal, Petru Munteanu, Gordon Tagasi, Pamela Frank, Edward Grach, Dong- Suk Kang, Bruno Canino ja Mihhail Kopelman.

Aastatel 2014–2019 töötas Poll Norras Stavangeri Sümfooniaorkestri 2. kontsertmeistrina, samuti on ta olnud külaliskontsertmeister Kristiansandi Sümfooniaorkestris, Norrbotten NEO ansamblis, Norra Kammerorkestris, Bodo Sinfoniettas ning abikontsertmeister Stockholmi Filharmooniaorkestris. Alates hooajast 2019/2020 töötab Mari Poll Rahvusooper Estonia kontsertmeistrina. Samast hooajast on ta ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia viiulilektor.

Mari Poll on andnud kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna Euroopas, Venemaal, Uus-Meremaal ja USA-s. Ta on esinenud mainekates kontserdipaikades nagu Wigmore Hall, Cadogan Hall, St. Martin-in-the Fields, St James’s Piccadilly, Porto Casa Da Música, Malaga Sala Cristina Maria, Athens Parnassos Hall ja Brigdewater Hall, Oslo ja Flagey kontserdimajad. Poll on teinud koostööd mitmete orkestrite ja ansamblitega, sh Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Liverpooli Mozarti orkester, Trondheimi Sümfooniaorkester, Orchestre de Paris, RCM nüüdismuusika ansambel, Harrow’ Sümfooniaorkester ja Norra Raadio orkester. Ta on üles astunud sellistel festivalidel nagu Bergen International Festival, Bowdoin International Summer Music Festival, Courchevel Music Festival, New Virtuosi Mastercourse, Lausanne Duo Masterclass, Ultima Contemporary Music Festival jt ning Eestis Kuressaare Kammermuusika Päevadel, Leigo Järvemuusika festivalil, Pärnu Muusikafestivalil jt. Tihedat koostööd teeb Mari Poll oma pianistist venna Mihkel Polliga, sh trios koos tšellist Henry-David Varemaga; pianist Jennifer Hughes’ga ning akordionist Momir Novakovićiga.

Mari Poll on pälvinud tunnustust paljudel konkurssidel: ta on võitnud III preemia ja Robert Casadesuse esiauhinna Vibrarte rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Prantsusmaal (2011); neli eripreemiat Heino Elleri nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil (2008); eripreemia Louis Spohri nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Saksamaal (2007) ja V preemia Schöntali kloostri rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Saksamaal (2005). Mari Poll on Derek Butler London Prize’i esikoha preemia laureaat (2011) ja Hispaanias toimuva CSMUNICAJA solistide konkursi esikohavõitja (2011). Samuti on ta RCM Concerto Competition võitja.

Lisaks on Poll saanud mitmeid stipendiume, sh MBF Postgraduate Performance Award, Stephen Bell Charitable Trust Award, Martyn Musical Scholarship Award and ESFUSA Award. Mais 2012 andis Londoni Kuninglik Muusikakolledž Mari Pollile Tagore Kuldmedali – auhinna, mis antakse igal aastal kolledži kahele väljapaistvaimale üliõpilasele. Septembris 2013 pälvis Poll Londoni City Music Foundation auhinna, mida omistatakse perspektiivikatele noortele proffmuusikutele karjääri edendamiseks.

2012. aastal salvestas Mari Poll Briti plaadifirmale EMI Classics Luciano Berio, Alfred Schnittke ja Pierre Boulezi sooloviiulimuusikat. Koos pianist Mihkel Polliga on Mari Pollil ilmunud poola firmamärgi DUX alt plaat „Ensecu. Poulenc. Schönberg. Tüür“ (2017), mis pälvis 2018. aastal Eesti Muusikaauhindade galal aasta kammermuusika albumi tiitli.
 
Mari Poll mängib Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Nicolaus Gagliano viiulil (1723), mille omanik on Aare Kaarma.
 


© EMIK 2013
(täiendatud detsember 2020)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).