Maano Männi

23.09.1966, Tartu
Eesti Interpreetide Liidu liige

Maano Männi on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Tiiu Peäske viiuliklassis (1985) ning Tallinna Konservatooriumi professor Jüri Gerretzi juhendamisel (1992).

Maano Männi on olnud Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister (1993–1996), Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri I kontsertmeister (1993–2000) ning Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri külaliskontsertmeister (hooajal 2004/2005). Tihe koostöö seob Männit Eesti Sinfoniettaga alates orkestri loomisest 2017. aastal. Lisaks on ta mänginud mitme orkestri koosseisus, sh kammerorkester Camerata Nordica (Rootsi). Aastast 2002 tegutseb Männi Soomes Vaasa Linnaorkestri kontsertmeistrina.

Lisaks orkestritööle on Maano Männi ka aktiivne kammermuusik, kes on esinenud koos selliste rahvusvaheliselt tunnustatud muusikutega nagu pianist Ralf Gothóni (Soome/Saksamaa), tšellist Torleif Thedéen (Rootsi), vioolamängija Yuval Gotlibovich (Iisrael/USA) jpt. 2001. aastal asutas Männi koos tšellis Aare Tammesaluga Tobiase Keelpillikvarteti, millega on esinetud mitmel pool Euroopas, sh 2015. aastal Berliini Konzerthausis, kus kõlas mh Rudolf Tobiase, Arvo Pärdi ja Jüri Reinvere looming. Ta on mänginud ka keelpillikvartetis Noobel Nelik (1993–2001) ja uue muusika ansamblis NYYD Ensemble. Männi on soleerinud mitmete orkestrite ees Neeme Järvi, Vello Pähni, Alexander Vedernikovi, Andrei Boreiko, Arvo Volmeri, Juha Kangase, Jin Wangi jt juhatusel.

Viiulimängu kõrval on Maano Männit huvitanud ka orkestridirigeerimine. Ta on osalenud Jorma Panula ja Leonid Grini kursustel ning eraviisiliselt võtnud tunde ka Ilmar Tõnissoni juures. Männi on juhatanud Pärnu Linnaorkestrit, Eesti Sinfoniettat, Klaaspärlimäng Sinfoniettat ning seisunud mitmeid kordi ka oma koduorkestri – Vaasa Linnaorkestri – ees. Talle meeldib sünteesida muusikastiile ning koostada eriilmelisi kontserdikavu. Vaasas on publiku soosingu pälvinud Männi juhatatud kontserdid eri sihtrühmadele (koolikontserdid, seeniorikontserdid), samuti „Soovikontsertide“ sarjas aset leidnud kontserdid „Sinun hetkesi“, „Flamenco“, „Tango Nuevo“ ning „Tšaikovski portree“. Soomes populaarse „Soovikontserdi“ idee tõi Männi ka Eestisse, kus tema juhatusel on publiku soovidest kokku pandud kontserdikavad kõlanud Pärnu Linnaorkestri esituses mitmeid kordi. 2015. aastal juhatas Männi Klaaspärlimäng Sinfonietta ees Evald Vainu 100. sünniaastapäevale pühendatud kontserte „Optimist“ koos Tallinna Linnateatri näitlejatega Eesti suuremates kontserdisaalides. Kontsert Jõhvi kontserdimajas jäädvustati ka ETV arhiivi. 2018. aasta jaanuaris esines Maano Männi Estonia Kontserdisaalis Eesti Sinfonietta ees kolmes rollis – nii solisti, dirigendi kui ka kontsertmeistrina ning maikuus astus orkestri kontsertmeistrina Kristiina Poska juhatusel üles Viini Musikvereini Kuldses saalis.

Maano Männi on salvestanud muusikat erinevates koosseisudes mitmele plaadifirmale, sh Erdenklang, Ondine ja Alba Records. 2012. aastal ilmunud albumil „Kuus aastaaega+“ esitab Männi Pärnu Linnaorkestri solistina Astor Piazzolla ja Evald Vainu teoseid viiulile ja orkestrile. Plaat on saanud kriitikutelt positiivset tagasisidet. 2014. aastal välja antud Vaasa Linnaorkestri CD-l „Soome lüürikat ja romantikat“ soleerib Maano Männi enda orkestreeritud Toivo Kuula viiulipalas „Notturno“ op. 3a/2.

Maano Männi on interpreediameti kõrval tegelenud ka kirjutamisega. Tema sulest on ajakirjas „Teater. Muusika. Kino“ ilmunud põhjalik ülevaade „Suve seitse päeva Pärnu Muusikafestivalil” 2019. aasta Pärnu Muusikafestivalist. Lisaks on ta 2020. aasta augustis toimuva XVI Tallinna Kammermuusikafestivali kunstiline juht.

Maano Männi mängib alates 2016. aastast Soome Kultuurkapitalile (Suomen Kulttuurirahasto) kuuluval prantsuse meistri Charles François Gandi viiulil aastast 1810.

© EMIK 2020

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).