Music News

Kristjan Randalu kontserdid Paolo Fresu ja Trygve Seimiga tähistavad ECM Recordsi juubeliaastat

 2019. aastal on jazziklubis Philly Joe’s võimalik näha kuut superkooslust Kristjan Randalu ja mainekate ECM Recordsi artistidega, tähistamaks Müncheni plaadifirma 50. aasta juubelit. Sarja järgmised kontserdid toimuvad 10. ja 21. oktoobril, kus Randaluga jagavad lava hinnatud Itaalia trompetist Paolo Fresu ja Norra saksofonist Trygve Seim oma kvartetiga.

Eesti publik seostab ECMiga eelkõige aktuaalse Eesti klassikalise muusika väljaandeid ECM New Series nime all, mis sai alguse Arvo Pärdi loomingu avaldamisega. Tähistamaks ECMi väärikat vanust, toome käesoleva aasta jooksul Philly Joe’s jazziklubi lavale kuueosalise kontserdisarja, mis keskendub Kristjan Randalu erinevatele kooslustele ECMi muusikutega. Sarja esimesel kontserdil „Absence“ jagasid Randaluga lava Ben Monder (USA) ja Markku Ounaskari (Soome), teisel kontserdil kohtus pianist Mathias Eickiga (Norra).

10. oktoobri kontserdil on Randalu lavapartneriks Itaalia trompetist Paolo Fresu
Fresu on üks hinnatumaid trompetiste maailmas, kelle muusikat kuuleb enam kui 400 plaadil ning kelle kõla on võrreldud 1950ndate Miles Davisega. Ta on esinenud koos Enrico Rava, John Taylori, Kenny Wheeleri, Palle Danielssoni, Dave Hollandi, Ralph Towneri ja paljude teistega. 1996. a võitis Fresu prestiižse Django d’Or’i auhinna parima jazzmuusikuna Euroopas. Alates 2016. a on ta UNESCO noortesaadik Itaalias.

21. oktoobril astub Randalu üles koos Trygve Seim Quartetiga
Norra saksofonist Trygve Seim on mänginud 22 ECM Recordsi plaadil ning tema koostööpartnerite kuuluvad Manu Katché, Marcin Wasilewski, Jacob Young, Sinikka Langeland, Arve Henriksen jpt. Oma debüüdiga „Different Rivers“ pälvis ta 2001. a Saksa Plaadikriitikute Aastaauhinna. Philly Joe’s jazziklubis esitatav kava „Helsinki Songs“ on helikandjale salvestatud koos Kristjan Randalu, Mats EIlertseni ja Markku Ounaskariga 2018. a Oslo Rainbow stuudios.

Kristjan Randalu on oma põlvkonna üks silmapaistvaimaid  ja laiema haardega eesti jazzmuusikuid maailmas, keda hinnatakse kõrgelt nii solisti, ansamblimuusiku kui ka heliloojana. Tänu mitmekülgsele loomingulisele tegevusele on Randalu teinud arvukalt koostööd eri maade muusikute, orkestrite ja ansamblitega ning esindab aktiivselt Eestit maailma mainekatel jazzifestivadel ja olulisematel kontserdilavadel. Tema lavapartnerite hulka kuuluvad mitmed jazzimaailma suunanäitajad nagu Ari Hoenig, Mark Guiliana, Dave Liebman, Nguyên Lê, Ben Monder, Nils Petter Molvaer ning Dhafer Youssef. Kristjan Randalu klaverimäng nii solisti kui ka ansamblimuusikuna kõlab enam kui 40 plaadil, 2018. aastal ilmunud „Absence“ on esimene Eesti muusiku plaat plaadifirma algselt ainult improvisatoorsele jazzmuusikale keskenduva firmamärgi ECM alt. Plaat on pälvinud laialdast positiivset vastukaja rahvusvahelises ajakirjanduses (Downbeat, Audio, All About Jazz jt), millele on järgnenud esinemised mitmetel kõrgelt hinnatud rahvusvahelistel festivalidel (Xjazz Berlin, Cork Jazz Festival jt). Randalu on võitnud hulgaliselt nominatsioone ja auhindu, nende hulka kuuluvad ka Grammy nominatsioon 2006. aastal, Elioni Jazziauhind (2011), Aasta Jazzialbumi tiitel Eesti Muusika Auhindadel (2012), Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2014) ning Aasta Jazzihelilooja 2018 tiitel.

Back