Kristjan Kõrver

01.10.1976, Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2003

Kristjan Kõrver lõpetas 1997. aastal muusikateooria erialal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, kus õppis loomingut Alo Põldmäe juures. Samal aastal jätkas ta õpinguid Eesti Muusikaakadeemias, mille lõpetas kompositsiooni erialal Helena Tulve ja professor Eino Tambergi juhendamisel 2003. aastal.

Kristjan Kõrveri muusikat on esitanud Tallinna Kammerorkester, Ensemble Voces Musicales, dirigendid Risto Joost ja Lauri Sirp, metsosopran Iris Oja, kandlemängija Kristi Mühling, flötist Tarmo Johannes, tšellist Leho Karin, ansambel Resonabilis, pianistid Kai Ratassepp ja Irina Zahharenkova, Quartet SaxEst jt, tema teosed on kõlanud festivalil "Eesti muusika päevad", Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestivalil, uue muusika festivalil "Arena" Lätis, Eesti Noorte Heliloojate Festivalil, Tallinna Rahvusvahelistel Klavessiinipäevadel ja Suure-Jaani Muusikafestivalil.

"Expansio I" neljale altsaksofonile pälvis festivali "Eesti muusika päevad 2003" heliloojapreemia. 2005. aastal osales Kõrveri teos "co" soolo löökpillidele ja keelpilliorkestrile rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Viinis alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Ansambliteos "Gratis dictum" pälvis "Eesti muusika päevad 2007" heliloojapreemia. 2013. aastal pälvis Kõrver Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhinna kammerooperi "Raud-Ants" eest.

Kristjan Kõrver:
"Kunagi väitsin, et mind huvitab ajalugu ja et see ongi minu peamine inspiratsiooniallikas. Peagi taipasin, et sõnal "ajalugu" on millegipärast teatud tähendusvarjund, mis muudab selle taagaks, ja et minu huvi mõningate mineviku asjade vastu ei ole tekitanud "õiget" tervikpilti ega ole mul ka seoste tajumine "korrektne". See-eest aga kujundan ma jooksvalt endale ise sobivat ajalootõlgendust. Ma saan aru, et mõne vanameistri mõttemaailma sisseelamiseks tuleks panna ennast tema olukorda, kuna ma aga sellega hakkama ei saa, siis olen sunnitud panema teda minu olukorda, ja see on juba tulemusrikas!

Mind on lapsest saadik võlunud suurmeistrite loomingu nimekirjad ja lõpuks julgen tunnistada, et tegelikult on mu peamiseks inspiratsiooniallikaks minu enda potentsiaalne loomingu nimekiri. See ei tähenda, et kõik oleks juba ette teada. Kuna nimekiri pole lõplik, korrigeerin seda pärast iga uue teose valmimist. Tavaliselt käivitabki loomeprotsessi käsiloleva töö ja ideaalnimekirja vastuolust tulenev ärritus.

Konkreetse teose loomisega on sama lugu – teen tohutuid ettevalmistusi igasugu skeemide ja arvutuste näol, et hiljem kogeda nende paikapidamatust. Sellele järgneb kriis koos mõttekäiguga: "Ei tea, kuidas ma üldse seni olen suutnud mingi loo valmis kirjutada!?". Siis saabub pimedus, millele järgnevas valguses avastan, et järjekordne teos on valminud. Aga ei mäleta, kuidas. Õnneks…"

© EMIK 2007

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).