Muusikauudised

Kontserdisarja "HELI ja KEEL" hooaja avakontserdid

Kontserdisarja HELIjaKEEL neljas hooaeg algab kontserdiga „Plastiidsed psalmid“ Tallinnas ja Lahtis, kavas Eesti helilooja Kristjan Kõrveri ja Soome helilooja Markku Klami looming kõrvuti eesti noore autori Marko Veinbergsi luulega. Kontserdieelsel päeval annab Markku Klami EMTA tudengitele meistrikursuse.

Muusikat ja sõna ühendavas kontserdisarjas lisandub sel hooajal helikunsti ja sõnakunsti kõrvutamisele ka naabermaade – Eesti ja Soome heliloojate helikeele kõrvutamine.  Kontserdi üheks eesmärgiks on tekitada dialoog naabermaade noorte loomeinimeste vahel. Samas on projekt ka autoritele loominguliseks platvormiks, kus kõrvutub nii individualism kui koostöö: konsterdil kõlab Kristjan Kõrveri uudisteos, mis on ideeline jätk tema varasemale loomingule. Inspireerituna Markku Klami ja Kristjan Kõrveri muusikast on Marko Veinbergs kirjutanud kontserdi jaoks mitmed uued luuletused, mis on äsja tõlgitud ka soome keelde. Tõlgitud luuletuste põhjal omakorda on valmimas Markku Klami uudisteos, mis on kavas ette kanda hooaja lõpus Helsingis toimuval galakontserdil. Kontserti korraldab loominguline ühendus Kammermuusikud koostöös Euroopa Komisjoni ja Lahti Luulemaratoniga.

Kristjan Kõrveri ja Markku Klami loomingut esitavad Tarmo Johannes (flööt), Leonora Palu (flööt), Linda Vood (flööt), Ann Õun (flööt), Kristi Mühling (kannel), Ene Nael (klavessiin), Diana Liiv (tšelesta, klaver), Leho Karin (tšello) ja Markku Klami (elektroonika). Oma loomingut loeb Marko Veinbergs ning Lahtis loeb Marko Veinbergsi soome keelde tõlgitud tekste Lauri Tõldsepp.

Veel on sel hooajal sarja HELIjaKEEL raames toimumas veebruaris hooaja aukülalisele, Pariisis elavale Soome heliloojale Kaija Saariahole pühendatud kontserdiseeria Tallinnas ja Tartus. Kavas on kontserdid Kaija Saariaho ja Eesti heliloojate – Arvo Pärdi, Jüri Reinvere ja Helena Tulve muusikaga. Kevadel kõlab  Tallinnas Malle Maltise (Eesti) ja Maija Hynnineni (Soome) muusika ning Soome poetessi Vilja-Tuulia Huotarineni looming. Hooaja lõpetab kõiki hooaja autoreid hõlmav galakontsert Helsingis.

Kavade ülesehitusel on eriline rõhk ka muusikaga seotud tekstidel. Enamjaolt on autorid ka kontsertide aukülalisteks ja/või esinejateks.

Kontsert „Plastiidsed psalmid“ toimub 15. novembril kell 14 Laurelli kohvikus Lahtis ja 20. novembril kell 19 Kirjanike majas Tallinnas.

Vaata ka:
Kammermuusikud
Facebook
Markku Klami
Kristjan Kõrver

Tagasi