Muusikauudised

Kammerkooride esituses kõlab advendiajal Dvořáki ainus missaLaupäeval, 2. detsembril kell 19 toimub Tallinna Metodisti kirikus Eesti Kammerkooride Liidu traditsiooniline jõuluootuskontsert. Viiest kammerkoorist koosnev ühendkoor toob ettekandele Tšehhi helilooja Antonin Dvořáki “Lužany missa” (D-duur missa).

 
Eesti Kammerkooride Liidu (EKKL) jõuluootuskontsertide traditsioon sai alguse 2004. aastal, mil koguti raha Eestimaa kirikute toetuseks. Aastate jooksul on detsembrikuu alguses kammerkoorid laulnud paljudes Eesti kirikutes, aga ka Peterburis, Riias ja Stockholmis. Suurvormi esitati ühiselt viimati 2022. aastal ja tänavu pöördutakse traditsioonilise rajale tagasi.
 

EKKLi 2022. aasta jõuluootuskontsert

Tänavusel jõuluootuskontserdil astuvad ühendkoori ridades üles kuus koori üle Eesti: kammerkoorid Avis Animi, SoLeMiJo ja Crede, kammernaiskoor Sireen ja segakoor Noorus. Ühendkoori esitab Tšehhi helilooja Antonin Dvořáki (1841–1904) ainsat missat, D-duur missat (op. 86) ehk “Lužany missat”. Seni on see Eestis kõlanud vaid 2011. aastal Eesti Teaduste Akadeemia kooride esituses.
 
Liidu esinaine Karin Tuul, kes on varasemalt olnud ka kontserdi kunstiline juht, peab suurvormide esitamise traditsioonist lugu: “Iga-aastaseid jõuluootuskontserte ootavad kammerkooride lauljad ja dirigendid alati väga. Väikestele kollektiividele on see haruldane võimalus liituda ühendkooriks ja esitada huvitavat repertuaari, mida võibolla nii tihti ei kuule ka meie kontserdipublik.”

Dvořák komponeeris oma ainsa missa, D-duur missa (op. 86), 1887. aastal hea sõbra Josef Hlávka tellimusel Lužany lossi kabeli inauguratsiooniks. Ta lähtus lihtsast ja selgest vormilisest ülesehitusest, järgides katoliku kiriku jumalateenistuse struktuuri. Lužany kabel oli küllaltki väike, piirates teataval määral instrumentatsiooni: kirja sai teos koorile, orelile ja lõiguti neljale solistile.

Kontserdi idee autor ja kunstiline juht Roland Viilukas peab missast kõrget lugu: “Vaatamata võib-olla teatavale tagasihoidlikkusele vahendite osas sündis Dvořáki sulest erakordselt särav, meloodiliste ja harmooniliste kujundite rikas suurteos.” Jõuluootuskontserdil kõlab missa originaalilähedaselt, kui orelipartiid toetavad keelpillidest tšello ja kontrabass. Instrumentalistidena teevad kontserdil kaasa organist Kadri Toomoja, tšellistid Maria Mutso ja Ruslan Petrov ning kontrabassimängijad Regina Udod ja Martin Onoper.

Viilukas leiab, et kõnealune D-duur missa on “puhas Dvořák”. “Usun, et selle teose ettekandmine pakub suurepärase elamuse mitte ainult kuulajatele, vaid ka koorilauljatele,” julgustab ta kõiki kontserdile tulema, et kuulda üht 19. sajandi olulisima helilooja romantilise ajastu suurvormi.

Eesti Kammerkooride Liidu traditsiooniline jõuluootuskontsert toimub laupäeval, 2. detsembril kl 19 Tallinna Metodisti kirikus (Narva mnt 51). Piletid on saadaval hinnaga 15 € / 12 € eelmüügis Fientast, alates 1. detsembrist eelmüügis või sularahas kohapeal 15 €. Kontserti toetavad Muusikalinn Tallinn ja Eesti Kultuurkapital.

Tagasi