Muusikauudised

Kammerkoori Avis Animi kontsert „Õhtuteel“

3. detsembril kl 19 toimub Tallinna Peeteli kirikus kammerkoori Avis Animi kontsert „Õhtuteel“. Kaastegevad on Anni Grete Kullamaa (sopran), Tiina Renser (klaver) ja Marten Meibaum (orel), dirigeerib Leiu Tõnissaar. Kõlab eesti ja soome kaunis koorimuusika, sealhulgas Joonas Kokkoneni kooriteos „Laudatio Domini“.
 
Mõte ühendada Veljo Tormise ja Joonas Kokkoneni muusika tekkis nende helikeelte sarnasustest. On huvitav kombineerida kahte sarnaste loominguliste keerdkäikudega, kuid samas niivõrd eriilmeliste heliloojate teoseid. Nii Kokkoneni kui ka Tormise muusika jaotub uurijate pilgu läbi kolme perioodi: esimesed kaks on mõlemal neoklassitsistlikud ning seejärel dodekafoonilised-modernsed. Küpses loomingus jõudis Kokkonen vaba tonaalsuseni, samas kui Tormis keskendus eelkõige rahvalaulu töötlemisele modernseid tehnikaid kasutades. Kontserdil kõlavate teoste harmoonias on kuulda kolmkõlade vaba järjestamist, mis tehniliselt kaotab ühtse toonika raamid, samas ei ole see veel atonaalne.
 
Kontserti aitavad kokku põimida tšellist-organisti Marten Meibaumi oreli improvisatsioonid: „Tajun kavas olevates Tormise teostes elujaatust pideva edasimineku näol, kus samas on selgelt kohal ka melanhoolne element. Püüan sarnast hingelaadi tabada ka oma improvisatsioonides.“
 
Kontserdil esinev kammerkoor Avis Animi on sõpruskond, keda ühendab tegutsemisjanu ja julgus eksperimenteerida. Nende eesmärgiks on vabaduse ja hingelisuse põimimine ning soov oma kõlapildis leida kammerkoorile omast intiimsust ja nüansirohkust. Seekordsele kontserdile on kaasatud Anni Grete Kullamaa, kes esitab „Laudatio Domini“ sopranisoolo, pianist Tiina Renser ja tšellist-organist Marten Meibaum. Juhatab Leiu Tõnissaar.
 
Kontsert „Õhtuteel“ toimub 3. detsembril algusega kell 19 Tallinna Peeteli kirikus. Piletid on saadaval Fienta keskkonnas ja pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

Tagasi