Kalle Randalu

25.11.1956 Tallinn

Kalle Randalu on üks silmapaistvamaid eesti pianiste, kes on pälvinud tunnustust mitmel pool maailmas. Randalu ulatuslikus ja mitmekesises repertuaaris kuulub eriline koht saksa muusikale.

Kalle Randalu lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1975. aastal Tiina Kuriku ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1980. aastal professor Bruno Luki klaveriklassis. Aastatel 1980–1983 täiendas ta end Moskva Konservatooriumi assistentuuris professor Lev Vlassenko juures. Kalle Randalu on olnud edukas mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on pälvinud I koha noorte pianistide konkursil Ústi nad Labemis, Tšehhoslovakkias (1971), I preemia liiduvabariikidevahelisel pianistide konkursil Tallinnas (1976), laureaaditiitli Schumanni-nimelisel konkursil Zwickaus (1981) ning Tšaikovski-nimelisel konkursil Moskvas (1982) ja I preemia ühel maailma suurimal pianistide võistlusel, Saksa telekanali ARD-konkursil Münchenis (1985).

Aastatel 1980–1988 oli Kalle Randalu ENSV Riikliku Filharmoonia solist, 1982–1983 Eesti Raadio muusikasaadete peatoimetaja. Alates 1988. aastast on ta elanud Saksamaal Karlsruhes.

Kalle Randalu esinenud USA-s, Jaapanis, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Islandil, Austrias, Austraalias, Brasiilias, Venemaal, Norras, Itaalias, Prantsusmaal, Suurbritannias, Portugalis, Hispaanias, Kanadas jm, astudes üles mitmetel mainekatel kontserdilavadel, sh Viini Kontserdimaja, Müncheni Herkulessaal, Berliini Kontserdimaja, Moskva Konservatooriumi Suur saal, Peterburi Filharmoonia, Hamburgi Musikhalle, Helsingi Finlandia-stalo, Salzburgi Festspielhaus, Mannheimi Rosengarten jm. Ta on soleerinud selliste tuntud välisorkestrite ees nagu Baieri Raadio Sümfooniaorkester ja Baieri Riigiooperi orkester, BBC Sümfooniaorkester, Peterburi, Moskva ja Hamburgi filharmoonikud, Berliini Sümfooniaorkester, Mannheimi Ooperiteatri orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Bratislava, Würtenbergi, Peterburi, Kesk-Põhjamaa ja Berliini Kammerorkestrid ning korduvalt Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri ja Tallinna Kammerorkestri ees. Ta on teinud koostööd selliste tunnustatud dirigentidega nagu Wolfgang Sawallisch, Mariss Jansons, Nathan Rachlin, Osmo Vänskä, Maksim Šostakovitš, Leif Segerstam, Juha Kangas, Jac van Steen, Vladimir Fedossejev, Jörg Faerber, Kazushi Ono, Nikolai Aleksejev, Christoph Poppen ning Neeme Järvi, Paavo Järvi, Eri Klas, Jüri Alperten, Peeter Lilje, Arvo Volmer, Olari Elts, Risto Joost jt.

Kalle Randalu ulatuslikku repertuaari kuulub üle 50 klaverikontserdi ning hulgaliselt soolo- ja kammermuusikat. Ta on pälvinud tunnustust eelkõige klassika, aga eriti just Mozarti interpreteerijana. Korduvalt on ta kandnud ette kahel järjestikusel õhtul Beethoveni viis klaverikontserti ja koorifantaasia ning toonud ettekandele emamuse Mozarti 27 klaverikontserdist. Tänu tihedatele sidemetele kaasaegsete eesti heliloojatega on Kalle Randalu olnud paljude nende teoste esmaettekandja, sh Kuldar Singi „Mäed ja inimesed“, Raimo Kangro Klaverisonaat nr 4 ja Jaan Räätsa tsükkel „24 marginaali“.

Soolokontsertide kõrval on Kalle Randalu jaoks oluline musitseerimine erinevates kammerkoosseisudes. Tihe koostöö seob teda kontserdiinstitutsiooniga Villa Musica, mis ühendab juhtivaid muusikuid kogu Saksamaal, ning ansamblitega Mandelring Quartet ja Trio di Clarone, kus mängivad klarnetistaar Sabine Meyer, Wolfgang Meyer ja Reiner Wehle.

Kalle Randalu on salvestanud muusikat enam kui 13 LP ja 40 CD jaoks (Melodija, Antes, MDG). Erilist tähelepanu on äratanud seitsmest CDst koosnev sari Paul Hindemithi sonaadiloominguga koostöös Villa Musica interpreetidega. Sari pälvis Prantsusmaal Cannes’is Classical Award’i (1999) ja Saksamaal Echo Klassik auhinna (1998, 2003). Lisaks on ta koos Villa Musica muusikutega salvestanud duubeplaadi Brahmsi kammermuusikaga (Coviello, 2011) ja kolmest CD-st koosneva sarja Schumanni kammermuusikaga (MDG, 2010, 2011). Koos soome dirigent Juha Kangase ja Tallinna Kammerorkestriga on salvestatud Mozarti klaverikontserdid KV 413, 414 ja 415 (Alba Records) ning koostöös ERSO ja dirigent Neeme Järviga on ilmunud Beethoveni 5 klaverikontserti ja mõlemad Brahmsi klaverikontserdid (ERP).

Aktiivse interpreedi karjääri kõrval on Kalle Randalu olnud paralleeselt tegev ka klaveriõpejõuna nii Eestis kui ka Saksamaal. Aastatel 1984–1988 õpetas ta klaverit Tallinna Riiklikus Konservatooriumis ja Tallinna Muusikakeskkoolis. Samuti on ta olnud Berliini Kunstiülikoolis külalisprofessor (1990/1991) ning klaveriprofessor Freiburgi Muusikaülikoolis (1994–1997). Alates 1997. aastast töötab ta professorina Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Marju Roots, Reet Ruubel, Indrek Laul, Lea Leiten, Lembit Orgse, Toomas Vana, Ave Nieler, Eduardo Ponce ja Takuhiro Murayama. Lisaks on ta andnud mitmeid meistrikursusi Eestis, Soomes, Austraalias, USA-s, Saksamaal jm.

Kalle Randalu on pälvinud ENSV teenelise kunstniku (1982) ja ENSV rahvakunstniku aunimetuse (1987). 1999. aastal nimetas Eesti Muusikaakadeemia Randalu audoktoriks ning ta pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2001) ja kahel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2006, 2016).

Kalle Randalu esindajaks on AS Artists Management.
Kalle Randalu koduleht.

© EMIK 2009
(täiendatud november 2021)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).