Muusikauudised

Itaalia ansamblil Duo Gazzana ilmus uus plaat, kus kõlavad ka Tõnu Kõrvitsa teosed

Hinnatud kammeransambel Duo Gazzana andis välja värske albumi, kus Tõnu Kõrvitsa kaks esmakordselt salvestatud helitööd kõlavad kõrvuti romantismiajastu klassikute Robert Schumanni ja Edvard Griegi teostega. Plaat ilmus 18. novembril rahvusvaheliselt tunnustatud sarjas ECM New Series. Esitused jäädvustati ajaloolises Reitstadel Neumarktis möödunud aasta novembris, produtsendiks oli Manfred Eicher.

Albumi nüüdisaegse osa moodustavad Tõnu Kõrvitsa „Stalker-süidi“ ja „Notturni“ ettekanded, mõlemad teosed on ka loodud Duo Gazzanale. Helitööd on küllalt ulatuslikud ja koosnevad neljast osast. „Stalker-süit“ (2017) on muusikaline austusavaldus filmirežissöörile Andrei Tarkovskile, neljast palast koosnev „Notturni“ (2014) pakub kuulajaile salapäraseid mõtisklusi ja  nostalgilisi öiseid hetki.

Tagasi romantismiajastusse viivad Robert Schumanni viiulisonaat nr. 1 op. 105 ning Edvard Griegi sonaat nr 3. op. 45. Griegi sonaadi interpreteerimiseks kasutas ansambel helilooja käsikirjalisi materjale, et heita värsket valgust teose väljakujunenud tõlgendustele.


Duo Gazzana
Foto: Peter Neusser

Õdede Gazzanade – viiuldaja Natascia ja pianist Raffaella – püüdluseks on ühendada leidlikult kaasaegseid teoseid klassikalise repertuaariga. Duo Gazzana on pälvinud tähelepanu mitmekülgsuse eest erinevate perioodide muusika esitamisel, ka nende lavaline hoiak ja kontakt publikuga on toonud rohket tunnustust. Näiteks nimetati duo „Firenze linna suursaadikuteks“ olulise panuse eest rahvusvaheliste suhete arendamisel. Duo lai repertuaar ulatub klassikalisest kaasaegse muusikani – duol on kirg uurida tundmatuid teoseid, sageli ühendatakse muusikalisi maastikke, mis on kultuuriliselt ja ajalooliselt erinevad. Duo Gazzana on ka esimene Itaalia kammeransambel, kes on salvestanud plaadifirmale ECM Records. Ansambli albumi Poulenci, Waltoni, Dallapiccola, Silvestrovi ja Schnittke loominguga nimetas väljaanne Sunday Times üheks aasta parimaks plaadiks.

Lisainfo: ECM Records
 

Tagasi