Music News

Tänavune MustonenFest kannab südames Ukrainat

26. jaanuarist 4. veebruarini toimuval MustonenFestil astuvad publiku ette Sinfonietta Rīga, Eesti tippkooride 200 lauljast koosnev ühendkoor, fenomenaalne Itaalia tšellist Mario Brunello, noored Eesti interpreedid ja oriendi muusikamaailma eksootilised artistid. Kõrgetasemelised kontserdid toimuvad Tallinnas, Laulasmaal, Tartus ja Viljandis.

MustonenFesti avavad sel neljapäeval, 26. jaanuaril kontserdid Tartus ja Tallinnas. Vanemuise kontserdimajas kõlab avakontserdil Šostakovitši Sümfoonia nr 15 kammerseades, publikut rõõmustavad noored muusikud Triinu Piirsalu (viiul), Simon Svoboda (tšello), Rasmus Andreas Raide (klaver) ning Tanel-Eiko Novikov, Heigo Rosin ja Elias Linus Gustavsson (löökpillid). „Suurteostest tehtud kammerseaded annavad hea võimaluse tajuda suurt hoovust ka väikese koosseisuga musitseerides, Šostakovitši viieteistkümnendast tehtud kammerseade on vaieldamatult haruldane,“ tutvustab festivali kunstiline juht Andres Mustonen. Tallinnas avatakse festival Estonia kontserdisaalis Itaalia tšellisti Mario Brunello öise soolokontserdiga. Brunellot peetakse maailmas erakordseks tšellistiks, kelle mängu iseloomustab vaba loomulik musitseerimine, ta on eriliselt pühendunud Bachi loomingu esitamisele. „Marioga seob meid pikaajaline loominguline sõprus, oleme koos musitseerinud mitmel festivalil, muu hulgas Dolomiitide festivalil Itaalias. Ta on üks avatumaid ja erinevaid stiile valdavaid muusikuid, keda tean,“ sõnab Mustonen.


Sinfonietta Rīga. Foto: Reinis Hofmanis

Mario Brunello astub üles ka laupäeval, 28. jaanuaril Estonia kontserdisaalis toimuval kontserdil „Lootus“, kus koos temaga esinevad Sinfonietta Rīga, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Iris Oja (alt) ja Siret Sui (flööt). „Suurejooneline sümfooniakontsert pakub emotsionaalset teekonda, milles usk ja armastus on kõrvuti meeleheite, aga alati ka lootusega. Minu koostatud kavades on kõige tähtsam ideoloogiline sisu ja vaimne sõnum – ja praegu on Ukraina meie südames ja palvetes,“ ütleb Mustonen. Kõlavad Valentõn Sõlvestrovi „Ukraina palve“ ja „Stille Musik“, Bernsteini „Halil“, Byrdi „Ave verum corpus“, Bachi missa h-moll BWV 232 ning Haydni tšellokontsert nr 1 C-duur Hob. VIIb:1.

Kontserdil kogutakse annetusi Ukraina heaks.

Pühapäeval, 29. jaanuaril on dirigent Andres Mustonen Estonia kontserdisaali laval koos oma armastatud kooridega, vokaalmuusikakontsert tipneb ajaloo suurima inglise moteti, Thomas Tallise neljakümnehäälse teose „Spem in alium“ esitusega. Tegu on teose esmaettekandega Eestis. Laval on Collegium Musicale, tütarlastekoor Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor, Estonia Seltsi Kammerkoor ja EMTA koor – ühtekokku kokku 200 lauljat.

Festivali lõppkontserdil „Orientaal“ 3. veebruaril Tallinnas ja 4. veebruaril Viljandi Pärimusmuusika Aidas kõlab Araabia ja Lähis-Ida maade muusika. „See kontsert on meile nagu mesi. Hortus Musicuse juubelituuri ajal leidsime uusi kolleege-muusikuid Põhja-Iisraeli linnakeses Tzfatis, kus tegutseb põnev orientaalmuusika kool. Loomulikult kutsusime nad talvisesse Eestisse, kus neid ootavad uued kogemused ja tutvused,“ lisab Mustonen.

Peale nimetatud paikade jõuavad kontserdid tänavu ka Arvo Pärdi Keskusesse Laulasmaal, Tallinna jazziklubisse Philly Joe’s, Viimsi Artiumisse ja Tallinna Filharmoonia Mustpeade majja.

Festival sünnib koostöös Itaalia Suursaatkonna, Arvo Pärdi Keskuse, Viljandi Vanamuusika Festivali MTÜ ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Lisainfo: https://eestikontsert.ee/festivalid/mustonenfest-2023/

Tagasi