Music News

Robert Jürjendali kooritsükkel „Seitse valgusluike” tuleb esiettekandele Kärdla kirikus



Tähistamaks Hiiumaa kirjanduse aastat ja Hiiumaaga seotud kirjaniku Tõnu Õnnepalu 60. sünnipäeva, tellis kammerkoor Collegium Musicale Robert Jürjendalilt kooriteose, mis valmis Tõnu Õnnepalu tekstidele ja kannab pealkirja „Seitse valgusluike”. 12 laulust koosnev kooritsükkel tuleb ettekandele 17. detsembril kell 17 Hiiumaal Kärdla kirikus. Collegium Musicalega koos on laval Raun Juurikas (klaver), dirigeerib Endrik Üksvärav. Kontsert on pühendatud Riho Sibula mälestusele.

Kammerkoorile Collegium Musicale loodud kaheteiskümnest laulust koosnev tsükkel „Seitse valgusluike” on Robert Jürjendali kooriteostest üks mahukamaid. Tsükli aluseks on tänavu 60. sünnipäeva tähistanud Tõnu Õnnepalu luuletused, mis pärinevad tema varasematest kogumikest „Ithaka” (1988), „Sel maal” (1990) ja „Kuidas on elada” (2012).

Dirigent Endrik Üksvärava sõnul on tegemist südamliku ja ilusa muusikaga. „Natuke on nukker ka. Seal on kõike: maailmamuusikat, jazzi, hispaania muusikat, keskajamuusikat ja idamaist helikeelt. On ka Põhjamaist kargust,” ütles Üksvärav. „Iga lugu on eripalgeline, omaette teos. Ühendavaks lüliks teoses on Õnnepalu tekstid, mis rändavad ajas, vastavalt sellele, milline muusika on.” Teosega jätkab Collegium Musicale oma senist tegevust koorimuusika piiride laiendamisel ja erineva muusikamaitsega publiku ühendamisel. "Soov on kõnetada ka neid, kes muidu justkui pelgavad koorimuusikakontserdile tulla, kuid kohale jõudes saavad elamuse ja loodetavasti on järgmisel korral teekond juba lihtsam,” ütles Üksvärav

Jürjendali sõnul valmis teose muusika peamiselt kevad-suvisel ajal Harjumaal Aaviku talu avatud aknaga töötoas, vaatega sirelipõõsaste, hortensiapuhmaste ja arhailiste õunapuude suunas. „Võib-olla just seetõttu oli kontakti saavutamine tekstiga vahetu, ideealged klaveril ja kitarril leidsid peagi oma väärika koha partituuris,” rääkis Jürjendal.

Soov lisada kooripartiidele improvisatsiooniline sooloinstrument päädis küllaltki ruttu klaveriga. Põhjuseks on helilooja sõnul tema järelejätmatu tõmme rikkalike, orkestraalsete harmooniamaastike poole. Tsükkel „Seitse valgusluike” on meeleolult muutlik nagu loodus, pakkudes ruumi luuletekstis peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele.

Robert Jürjendal (1966) on eesti kitarrist ja helilooja, kelle loomingusse kuuluvad heakõlaline, traditsioonidest lähtuv kammermuusika, elektroonikaga põimitud avant-rock ning ambient-jazz. Ta on teinud koostööd eesti ja välismaa artistidega: Tõnis Mägi, Riho Sibul, Iris Oja, Siiri Sisask, Liisi Koikson, Weekend Guitar Trio, UMA, Markus Reuter, Tim Bowness, Colin Edwin, Sandor Szabo, Arve Henriksen jpt.

Ta on osalenud rohkem kui 60 albumi väljaandmisel, mulle hulka kuuluvad tema enda 4 sooloalbumit „Rõõmu allikas” (2013), „Valguse palsam” (2015), „Lihtminevik” (2016), „Vesi leiab tee” (2021) ja autoriplaat koos ansambliga „Five Seasons” (2018). Instrumentaalmuusika kõrval on ta looonud mitmeid teoseid kooridele (RAM, Tütarlastekoor Ellerhein, Kammerkoor Head Ööd Vend, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Segakoor Noorus, Segakoor Huik!). Alates 2015. aastast on ta Tallinna Kunstihoone muusikasarja SOOLO kuraator. Talle on omistatud Aasta Muusik 2016 tiitel.

 

  Robert Jürjendal
  Foto: Kaupo Kikkas

Tänavu sügisel 12. tegutsemisaastat tähistanud kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav, abidirigent Kristel Marand. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Koori tegutsemisaastatesse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Aastas annab koor ca. 40 kontserti. Eesti heliloojatest on enim esitatud Veljo Tormise loomingut. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.
 

Lisainfo:
Facebook
Piletilevi

Tagasi