Music News

Artur Lemba sümfoonia Jaapani esiettekanne

Pühapäeval, 2. oktoobril kõlab Kyoto kontserdimaja suures saalis Artur Lemba Sümfoonia nr 1 . Teose esitab esmakordselt Jaapanis Nagomi Sümfooniaorkester Masaki Imura juhatusel. Lisaks Lemba helitööle tuleb ettekandele ka Aleksandr Borodini looming: Sümfoonia nr 2 ja „Polovetside tants“ ooperist „Vürst Igor“. Kontserdil on lubanud viibida ka sealne Eesti Vabariigi suursaadik ja aukonsul.

2007. aasta märtsis asutatud Nagomi Sümfooniaorkester on amatöörorkester, mis tegutseb Jaapanis Honshū saarel Kansai piirkonnas. Nagomi tähendab jaapani keeles „rahulik“, „rahustav“ – seda tunnet püütaksegi muusika kaudu kuulajateni tuua.

Kui Eesti Muusika Infokeskuskelt ilmus 2021. aastal trükisena põhjalikult toimetatud Artur Lemba Sümfoonia nr 1 cis-moll op. 5, pani seda tähele suur Lemba muusika austaja, Nagomi orkestri tšellist Kazuki Tsutsui, kelle eestvedamisel pühapäevane ettekanne ka aset leiab.


Tokyo Eesti suursaatkonna nõunik Argo Kangro ja orkestrant Kazuki Tsutsui eesseisva
kontserdi plakati ja Artur Lemba sümfoonia partituuriga.
Foto: Nagomi Symphony Orchestra

1908. aastal Peterburi konservatooriumi lõputööna valminud Sümfoonia pühendas Lemba oma õpetajale, Aleksandr Glazunovile, kelle juhatusel tuli teos 1909. aastal ka esiettekandele. Eestis kõlas Sümfoonia – autori dirigeerimisel – esmakordselt Estonia teatri avatseremoonial 7. septembril 1913, kõrvuti Rudolf Tobiase ja Artur Kapi teostega.

Artur Lemba (1885–1963) kuulub eesti professionaalsete muusikute esimesse põlvkonda, kes sai kõrghariduse Peterburi konservatooriumis. Pärast õpinguid oli ta aastatel 1908–1920 samas klaveriõppejõud, aastast 1915 professor. Aastail 1920–1921 töötas Lemba klaveriõppejõuna Tallinna Kõrgemas Muusikakoolis, õppeaastal 1921–1922 Helsingi muusikakoolis ja 1923–1963 Tallinna konservatooriumis. Lisaks eluaegsele tööle pianisti ja klaveripedagoogina oli Lemba üks oma aja väljapaistvamaid eesti heliloojaid. Ta on kirjutanud viis klaverikontserti, neli ooperit, kaks sümfooniat, kammermuusikat ning soolo- ja koorilaule. Tema ooper „Sabina” (1905) ja Esimene sümfoonia (1908) olid eesti muusikaloo esimesed teosed nendes žanrites.

Vaata ka:
Nagomi Symphony Orchestra
Facebook

Tagasi