Music News

Ansambel U: teeb kummarduse vanamuusikale

21. märtsil tähistatakse paljudes maades Euroopa vanamuusikapäeva. Sellega seoses pakub ansambel U: Eesti Raadio 1. stuudios sarjas „URR -  ansambel U: Rahvusringhäälingus” päev enne ehk 20. märtsil kuulamiseks kava, mis on täis hõõguvat avangardi. Paljude praeguse aja heliloojate jaoks on need ajaloolised pärlid mõjunud inspiratsiooniallikana ning tõuganud leidma uusi sissevaateid või tõlgendusi sadu ja sadu aastaid tagasi kirjutatud teostest. Võiks küsida – mis on siin vana? Või kes on vana? Ärgem olgem!

Kavas on Henry Purcelli tolle ajastu kontekstis uskumatult pingelised harmooniad ja tihedad kromatismid 17. sajandist, Josquin de Prez’ polütempoline struktuur õitsvast renessansiajast, John Dunstable’i 15. sajandi alguses moeröögatusena mõjunud neljahäälne koorimuusika, mis julgelt kasutas enne teda dissonantsiks peetud mažoorset tertsi, rääkimata 14. sajandi Ars Subtiliori meistrite ülikeeruka rütmikoega chansonidest, mille äramängimiseks isegi kogenud nüüdismuusika esitajad pingutama peavad.

Pole ime, et kaasaegsed imetlesid vaimustusega nende suurmeistrite muusikat – midagi ainukordset ja geniaalset, mille sarnast nende kõrvad kunagi kuulnud ei olnud. Ja kuigi tänapäeva publik tunneb tihtipeale ehk suuremat rahuldust pigem äratundmisrõõmust kui uue ja tundmatuga kohtumisest – midagi kandub sellest sajanditetagusest särinast ka tänapäeva.

Kava:
Solage (ca 1400) Le Basile 
Mayhuet de Joan (1330-1400) Inclite Flos Orti Gebenensis
Sir Peter Maxwell Davies (1934-2016) Dunstable: Veni Sancte - Veni Creator Spiritus flöödile, klarnetile, vioolale, tšellole, klaverile ja löökpillidele (1972)
Kaks pala tsüklist „A Purcell Garland” klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile (1995)
- Henry Purcell (1659-1695) / Colin Matthews (1946)  Fantazia 13
- Oliver Knussen (1952)   "... upon one note” Fantasia after Purcell
Georg Friedrich Haas (1953) tria ex uno flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, löökpillidele ja klaverile (2001)

Ansambel U: on Eesti uue muusika lipulaev. Lisaks ohtratele esinemistele Eestis on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul Saksamaal, Inglismaal, Rumeenias, USAs, Soomes, Hollandis, Leedus, Islandil, Brasiilias jm. 2016 aastal esines U: mainekal Veneetsia muusikabiennaalil. Ansambel asutati 2002 aastal Taavi Kerikmäe ning Tarmo Johannese poolt ning töötab ilma dirigendita.  „URR” on ansambel U: 2013. aastal alguse saanud kontserdisari, kus U: tutvustab erinevaid olulisi teemasid nüüdismuusikas. Andambel astub üles koosseisus Merje Roomere (viiul), Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Ülo Krigul (löökpillid), kaastegev on Sandra Klimaitė (vioola).

Kontsert toimub koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga ning kontserdist toimub otseülekanne Klassikaraadio eetris.

Tagasi