Music News

Eesti nüüdismuusika festivalil Culturescapes 2006

14. novembrist kuni 3. detsembrini toimub Šveitsis, Baselis festival Culturescapes, mille külaline on sel aastal Eesti. Festival sai alguse 2003. aastal ja hõlmab laiaulatuslikku üritustesarja, kus tutvustatakse vähemtuntud Euroopa riike ja nende kultuuri – ajalugu, muusikat, teatrit, kirjandust, kujutavat ja kinokunsti. Kohal on eri kultuurivaldkondade esindajad, toimuvad loengud ja näitused. Kesksel kohal festivali Culturescapes 2006 programmis on kontserdid eesti nüüdismuusikast, sealhulgas Toivo Tulevi, Helena Tulve ja Tatjana Kozlova teoste esiettekanded.
Esmakordselt eelnes festivalile ka kompositsioonikonkurss – seekord Baltimaade ja Šveitsi noortele heliloojatele. Žürii (Roland Moser, Marcus Weiss, Michael Kunkel, Jürg Henneberger) otsusel jagasid teist kohta Gundega Smite ja Anita Mieze, kolmanda koha pälvis Carlo Ciceri. Preemia vääriliseks tunnistati eesti helilooja Mariliis Valkoneni teos „Impetus”, mille esiettekande teevad 3. detsembril Baseli Muusikakadeemia üliõpilased.

Algava festivali kavas on tähtsal kohal eesti koorimuusika. Kontsertide rea avab 15. novembril Baseli Püha Martini kirikus vanamuusikaansambel Hortus Musicus Andres Mustoneni juhatusel, kavas Galina Grigorjeva „Chant” (2004), Erkki Sven Tüüri „Salve Regina” (2005), Peeter Vähi „In memoriam Helle Mustonen” (2005), Arvo Pärdi „Da pacem Domine” (2004) ja Cyrillus Kreegi ning Lepo Sumera teosed. 23. novembril toimub Baseli lähedal asuvas Lörrachis Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontsert, kus Paul Hillieri juhatusel kõlavad Arvo Pärdi „Kaks slaavi psalmi” (1984), „Magnificat” (1989) ja „Da pacem Domine” (2004), Toivo Tulevi „Jusquez au printemps” (2006) ja „Rejoice, rejoice, rejoice!” (2006), Veljo Tormise „Jaanilaulud” (1967) ning Cyrillus Kreegi „Taaveti laulud” ja vaimulikud rahvaviisid. 24. novembril esineb kammerkoor Usteris, kavas Bach, Arvo Pärt ja Cyrillus Kreek. 25. novembril annab koor Baseli lähedal asuva Dornachi Goetheanumi saalis täiskavaga kontserdi Arvo Pärdi loomingust.

18. novembril kõlavad Baseli kollektiivilt Ensemble Phoenix Jürg Hennebergeri juhatusel Baseli Gare du Nord’i saalis Helena Tulve „Stream” (2006), Erkki-Sven Tüüri teosed „Architectonics II” (1986) ja „Symbiosis” (1996) ning Toivo Tulevi „Gare de l’Est” (1999). Esiettekandes kõlab ansambli tellimusena valminud Tatjana Kozlova uus teos „Doors”.
Kahe kontserdiga esineb festivalil Uus Tallinna Trio koosseisus Harri Traksmann (viiul), Kaido Kelder (tšello) ja Marrit Gerretz-Traksmann (klaver). 25. novembril toimub kontsert Usteris, kus peale Mozarti ja Arvo Pärdi teoste tulevad ettekandele ka Erkki-Sven Tüüri „Fata Morgana” (2002/2003) ja Tõnu Kõrvitsa „Head ööd” (1998) viiulile, tšellole ja klaverile. 26. novembril mängib trio Dornachi Goetheanumi saalis, kavas Mozarti, Arvo Pärdi ja Erkki- Sven Tüüri kammerteosed ning Helena Tulve „lumineux/opaque” (2002). Eesti muusikat (Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve) leidub ka 3. detsembril Gare du Nord’is toimuva prantsuse-šveitsi päritoluga Xasax Quartet’i kontserdi kavas.

Kavaga, mille seob tervikuks gregooriuse laul, esineb 24. novembril Baseli Püha Pauluse kirikus vokaalansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel. Kaastegevad on sopran Arianna Savall (Barcelona), organist Susanne Doll (Šveits), oboist Riivo Kallasmaa, kontratenor Taniel Kirikal ja Janno Pokk nükkelharfil. Kontserdil kõlavad esiettekandes Toivo Tulevi „Summer rain” vokaalansamblile ja Helena Tulve „Arboles lloran por luvia” sopranile, kontratenorile ja vokaalansamblile. Lisaks sellele tulevad ettekandele Helena Tulve „silences…larmes” sopranile, oboele, häälestatud klaasidele ja tuulekellale (2006), Arvo Pärdi „Summa” (1977), „Annum per annum” (1980), „My heart’s in the Highlands” kontratenorile ja orelile (2000) ning „Veni creator” segakoorile ja orelile (2006), Erkki-Sven Tüüri „Spectrum III" (1998/99) ja kaks osa Urmas Sisaski orelisümfooniast „Geminorum Kastor” (1994).
Samal päeval esitab Susan Doll Baseli Püha Leonhardi kirikus Nicolaus Bruhnsi ja Arvo Pärdi oreliloomingut.

Festivalil on esindatud ka teised kultuurivaldkonnad. Toimub Erik Alalooga ja Meeland Sepa installatsioonide näitus. Filmiprogrammis on Dorian Supini „Arvo Pärt - 24 prelüüdi fuugale”, Priit Pärna animafilmid ja eesti noorte filmiloojate toodang. Esinevad kirjanik Tõnu Õnnepalu ja luuletajad Elo Viiding ning Kristiina Ehin. 30. novembril etendub Von Krahli Teatri lavastus „Võluflööt”. Esinevad ka Siiri Sisask ja ansambel „Jälg”. Toimub sümpoosion, kus Eesti riigi ja kultuuri teemadel kõnelevad Rein Ruutsoo, Linnar Viik, Tiia Teder, Mati Sirkel, Johannes Saar jt kultuuri- ja teaduseinimesed. Festivali avaüritustel osaleb ka kultuuriminister Raivo Palmaru.

Eesti on neljas riik festivali Culturescapes kavas pärast Gruusiat, Ukrainat ja Armeeniat. Järgnevatel aastatel on festivali külalised Rumeenia ja Türgi. 

Tagasi