Music News

Märtsiküüditamise mälestuskontserdil kõlab Robert Jürjendali „Seitse valgusluike“



Laupäeval, 25. märtsil möödub 74 aastat päevast, mil Eestist küüditati Siberisse üle 22 000 inimese, küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid. Selle mälestuseks kõlab kell 19 Tallinna Jaani kirikus kammerkoori Collegium Musicale esituses Robert Jürjedali teos „Seitse valgusluike“. Kontsert on tasuta.


Kammerkoorile Collegium Musicale loodud 12 laulust koosnev tsükkel „Seitse valgusluike“ on Robert Jürjendali kooriteostest üks mahukamaid. Tsükli aluseks on Tõnu Õnnepalu luuletused, mis pärinevad tema kogumikest „Ithaka“ (1988), „Sel maal“ (1990) ja „Kuidas on elada“ (2012). Lisaks koorile on kaastegev Raun Juurikas (klaver). Dirigeerib Endrik Üksvärav.
 
Dirigent Endrik Üksvärava sõnul on tegemist südamliku ja ilusa muusikaga. „Pühendame selle kontserdi neile, kes pidid tol päeval oma kodudest ja Eestist sunniviisiliselt lahkuma kui ka neile, kes jäid seeläbi ilma oma kallitest lähedastest.“ Üksvärava sõnul on „Seitse valgusluike“ meeleolult muutlik pakkudes ruumi luuletekstis peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele.
 
Kontserdi korraldamist toetab Unesco Muusikalinn Tallinn. Kontserdi salvestab Klassikaraadio.
 
Robert Jürjendal (1966) on eesti kitarrist ja helilooja, kelle loomingusse kuuluvad heakõlaline, traditsioonidest lähtuv kammermuusika, elektroonikaga põimitud avant-rock ning ambient-jazz. Ta on teinud koostööd eesti ja välismaa artistidega: Tõnis Mägi, Riho Sibul, Iris Oja, Siiri Sisask, Liisi Koikson, Weekend Guitar Trio, UMA, Markus Reuter, Tim Bowness, Colin Edwin, Sandor Szabo, Arve Henriksen jpt. Jürjendal on osalenud rohkem kui 60 albumi väljaandmisel, mulle hulka kuuluvad tema enda 4 sooloalbumit „Rõõmu allikas“ (2013), „Valguse palsam“ (2015), „Lihtminevik“ (2016), „Vesi leiab tee“ (2021) ja autoriplaat koos ansambliga „Five Seasons“ (2018). Instrumentaalmuusika kõrval on ta looonud mitmeid teoseid kooridele (RAM, Tütarlastekoor Ellerhein, Kammerkoor Head Ööd Vend, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Segakoor Noorus, Segakoor Huik!,). Alates 2015. aastast on ta Tallinna Kunstihoone muusikasarja SOOLO kuraator. Talle on omistatud Aasta Muusik 2016 tiitel.
 
Tänavu 13. tegutsemisaastat tähistav kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav, abidirigent Kristel Marand. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Koori tegutsemise aastatesse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks „Rhein Vokal“ ja Schleswig-Holsteini festival Saksamaal, Al Bustani rahvusvaheline festival Liibanonis, „Moravsky Autumn“ Brnos, Tšehhis ja „Wratislavia Cantans“ Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Hamiltoni Filharmoonia orkester (Kanada), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). Aastas annab koor ligi 40 kontserti. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid.
2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix. Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Back