Music News

Villu Veski 60

Jaanuari lõpul tähistab suurejooneliste galakontsertidega „W 60“ oma 60 aasta juubelit saksofonist ja helilooja Villu Veski. Sel puhul on ta kolmel järjestikusel õhtul lavale palunud oma head partnerid erinevatest muusikaprojektidest. „Oleks väga ilus tulla kokku. Mängida taas kord heade partneritega erinevates muusikaprojektidest,“ on märkinud Veski. Lisaks juubilarile endale astuvad üles tuntud Briti jazz ja soulilaulja Ola Onabule, ETV Tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel, Nele-Liis Vaiksoo ja Olav Ehala, Eesti Saksofoniorkester ja Villu Veski kauaaegsed jazzmuusikutest lavapartnerid: Raun Juurikas (klaver), Taavo Remmel (kontrabass) ja Kaspar Kalluste (löökpillid).

Kontsertidel kõlab Villu Veski originaalloomingu kõrval ka Olav Ehala, Ola Onabule, Cyrillus Kreegi jt looming. Kontserdid leiavad aset 26. jaanuaril kell 18 Tartus Tubina saalis ja 27. jaanuaril kell 19 ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis.
Lisaks toimub 28. jaanuaril kell 18 Telliskivi Loomelinnaku Vabal laval kontsert, kus kavas „Põhjala saarte hääled“ kõlab Villu Veski ja Veski kõige pikemaajalisema koostööpartneri Tiit Kalluste esituses jazzilikus võtmes tangomuusika. Lisaks astuvad üles mitmed külalisesinejad.

Kuula ka Klassikaraadio eetris olnud „Delta“ saadet Villu Veskiga.

Muhust pärit Villu Veski (19.01.1962) on lõpetanud Orissaare Keskkooli (1980) ning jätkas aastatel 1980–1985 õpinguid tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis vastavatud saksofoniklassis Olav Kasemaa juhendamisel, saades esimese saksofonistina klassikalise muusikahariduse. Ta on täiendanud end ka Prantsusmaal Pariisi Konservatooriumi suveakadeemias Nice’is professor Claude Delangle’i juhendamisel. Džässmuusikuna on Villu Veski initsiatiivil asutatud mitmeid ansambleid, sh Villu Veski kvartett (1985), Avicenna (1987), Saxappeal Band (1992), põhjamaist etnodžässi mängiv muusikaprojekt „Põhjala Saarte Hääled“ (1998), Villu Veski JazzGroup (2006). Samuti on ta olnud alates 1983. aastast Tallinna saksofonikvarteti liige. Kontserdireisid nende aastate jooksul on viinud Villu Veski pea kõikjale Euroopa maadesse, Skandinaaviamaadesse, endise Nõukogude Liidu aladele, Hiinasse, Lõuna- ja Põhja-Ameerikasse. Villu Veski on plaadifirma TUTL artist.

Pedagoogina on Villu Veski olnud ametis Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (1982–2002), kus ta õpetas saksofoni ja improvisatsiooni, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonnas (1999–2014) ning Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias saksofoni- ja kammeransambli õppejõuna (2000–2002). Aktiivse muusikaelu korraldajana veab ta 1997. aastast Muhu tulevikumuusika festivali „Juu jääb“. Ta on olnud Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige, Kuressaare Kultuurivara juht (2006–2014) ning Viimsi Vallavalitsuse kultuuriosakonna juhataja.

Villu Veski on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2005) ning Valgetähe V klassi teenetemärgi (2012).

Back