Music News

Viinis õppiv noor eestlannast klavessiinimängija Piibe Maria Talen võitis Amsterdamis toimuva maineka nüüdismuusika esitamisele keskendunud konkursi

1.–5. detsembrini toimus Amsterdamis IV rahvusvaheline festival Prix Annelie de Man, mille fookuses on nüüdismuusika. Festivali raames toimusid kontserdid, meistriklassid ning konkursid nii heliloojatele kui ka noortele
klavessiinimängijatele.

Klavessinistide konkurss koosnes kolmest voorust ning esitada tuli väga nõudlik kava. Esimesse vooru esitatud salvestuste põhjal valiti Amsterdamis toimuvasse poolfinaali kaheksateist noort mängijat. Finaali pääsesid neli noort muusikut, ning välja anti kaks auhinnalist kohta: I preemia võitis Piibe Maria Talen (Eesti), kelle ettekandes kõlas mh ka Rein Rannapi "Variatsioonid klavessinile" ning II preemia Sangmi Choi (Lõuna-Korea). Konkursi osavõtjaid hindas kolmeliikmeline žürii, kuhu kuulusid tunnustatud klavessiinimängijad-õppejõud Jane Chapman (Suurbritannia), Kristian Nyquist (Saksamaa) ja Silvia Márquez Chulilla (Hispaania).

Festivalile nime andnud Annelie de Man on Hollandi päritolu nüüdisklavessiinimuusika pioneer ning õppejõud, kes on innustanud arvukalt interpreete ja heliloojaid (taas)avastama klavessiini kaasaegse muusikainstrumendina. Festivali ja konkurssi korraldab fond, mis on asutatud varalahkunud muusiku pärandi hoidmiseks ning tema põhjaliku ja silmapaistva töö jätkamiseks.

Piibe Maria Taleni klavessiiniõpingud algasid 2004. aastal Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis Ene Naela klavessiiniklassis, mille lõpetamise järel 2016. aastal, jätkusid need Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Imbi Tarumi juures. Aastal 2018 asus Piibe Talen end vahetusüliõpilasena täiendama Viini Muusika- ja Kaunite Kunstide Ülikoolis (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) professor Erich Traxleri ja Magdalena Hasibederi klavessiiniklassis, kus temast sai 2019. aasta sügisest täisajaline üliõpilane. 2021. aastal lõpetas ta MDW bakalaureuseõppe kiituskirjaga. Praegu jätkab ta oma õpinguid sama kooli magistrantuuris, kus tema fookuses on soolomängu kõrval ka basso continuo. Lisaks renessanss- ning barokkmuusikale huvitab Piibe Talenit nüüdismuusika ning uute mänguvõimaluste otsimine klavessiinil.

MDW tudengina on ta osa võtnud Aline Zylberajchi, Jesper Christenseni, Hans Peter Weberi, Andrés Céa Galani, Gośka Isphordingu jt meistrikursustest ning osalenud C. Monteverdi ,,Vespro della Beata Vergine’’(dir. A. Glassner) ettekandel (2019). Aastast 2006 on Piibe Talen regulaarselt osalenud nii õpilase kui ka kontsertmeistrina MTÜ Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti korraldatud Ajalooliste klahvpillide suvekursustel, EMTA tudengina täiendanud end Sibeliuse Akadeemia korraldatud kammermuusikakursustel Kallio-Kuninkalas Järvenpääl (2016, 2017) ning osa võtnud mitmetest EMTA-s toimunud meistrikursustest klavessiinimängijaile (Marieke Spaans, Christopher Stembridge, David Shemer).

Piibe Talen on saavutanud Eesti Muusikakoolide Liidu korraldatud konkursil Parim noor instrumentalist klavessiini kategoorias oma vanusegrupis II koha (2015) ning on osalenud Itaalias Pesaros Gianni Gambi nimelisel klavessiinikonkursil (2017).

Lisaks väiksematele ülesastumistele solistina ja omaloodud kammeransamblis (koos tšellist Johanna Randvere ja viiuldaja Anete Ainsaarega), on Piibe Talen osalenud mitmete suurteoste ettekannetes, sh Stuttgarti Bachi Akadeemia juhitud J. S. Bachi „Johannese passioon“ (juhendajad J. Freiheit, H.-C. Rademann ning J. Dürmüller), H. Purcelli ooperis „Dido and Aeneas’’ (2016; lavastaja S. Jöris, juhendajad I. Tarum, T. Jõks, M. Orgse), G. B. Pergolesi ooperis ,,Teenija-käskijanna’’ (2017, lavastaja J. Teevet, juhendajad E. Rindesalu, I. Tarum, M. Orgse) ning G. Fr. Händeli ooperis ,,Orlando’’ (2018, lavastaja S. Jöris, juhendajad E. Rindesalu, I. Tarum, M. Orgse, dirigent E. Üksvärav). Piibe Talen on osa võtnud erinevatest kontsertprojektidest koostöös Tallinna Filharmooniaga (kontserdisari „Mauritiuse barokiõhtud“), kontserdiagentuuriga Corelli Music („Toompea muusikasalong“) ning mänginud Ene Naela eestvedamisel loengkontsertidel ,,Saame tuttavaks – see pill on klavessiin’’ erinevates koolides üle Eesti.

Back