Music News

Eesti esiettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa muusika Carl Theodor Dreyeri 1932. aastal valminud õudusfilmile „Vampyr“

31. oktoobril kell 19 Eesti Rahva Muuseumis, 1. novembril kell 19 Pärnu kontserdimajas ja 13. novembril kell 19 Kumu auditoorimis esitab Pärnu Linnaorkester dirigent Kaspar Männi juhatusel Tõnu Kõrvitsa filmimuusikat, mis esmakordselt jõuab Eesti publikuni.

Carl Theodor Dreyerit (1889–1968) peetakse üheks olulisemaks režissööriks kino ajaloos. Tema avangardiklassikasse kuuluv film „Vampyr – Der Draum des Allan Grey“ on unenäoline õudusfilmisugemetega teos, kus visuaalsetel efektidel on kandev roll. Filmilavastajana keskendus Dreyer oma loomingus abstraktsete elementide kasutamisele ja erinevate viiside otsimisele, et need kombinatoorses dünaamikas ühendada.

„Pealtnäha on „Vampyr“ tüüne, pisut kõhe, aga ilma eriliste paisutusteta lugu, mis tundub tänapäeva ekstravagantsete hirmutamistaktikate kontekstis üsna taltsa, vaata et hambutunagi. Aga nagu meistriteostega ikka, räägivad need siis, kui need endale lähemale lasta,“ tutvustas filmiajakirjanik ja -kriitik Tristan Priimägi. „Dreyeri linaloo põhirõhk on atmosfääril ja misanstseenil, mitte narratiivil või dramatiseeringul. Kõik on tehniliselt toores ja rabe. Kui üldlevinud montaažireeglite järgi peaks kaht kaadrit monteerima võimaluse korral nii, et need sulavad kokku ja moodustavad suurema narratiivse üksuse – seda saavutatakse kaamera sünkroonse liikumisega või jälgitakse, millises ekraani osas on kaadri rõhuasetus, et vaataja silm leiaks end pärast montaažilõiget jälgimas uut objekti enam-vähem samas sektoris jne –, siis „Vampyri2 montaažilõiked on kohati nii robustsed, et sakilisi kaadriservi võib justkui oma nahal tunda.”

Tellimuse Dreyeri meistriteosele muusika loomiseks tegi Tõnu Kõrvitsale Normandia Sümfooniaorkester Prantsusmaal. Esiettekanne toimus 20. novembril 2015. aastal Caeni Ülikooli Amphi Pierre Daure saalis, festivalil „Les Boreales”, ettekannet dirigeeris Jean Deroyer.

Kõrvitsa koostöö Normandia Sümfooniaorkestriga sai alguse 2009. aastal, kui temalt telliti muusika ühele kõigi aegade parimale tummfilmile „La Passion de Jeanne d’Arc“. “Tummfilmile ja vähese dialoogiga filmile muusika kirjutamine on väga eriline töö! See on suur väljakutse heliloojale tuua välja kõik see mis ekraanil näha: emotsioonid, mõtted, miimika, tegevused. Kui palju seda doseerida? Vahel on pilt nii võimas, et oleks hea, et muusika jääb pigem neutraalseks. Ootan filmi ja orkestri kohtumist väga!”, sõnas helilooja.

Tristan Priimäe sõnul on „Vampyri“ dialoog nõnda minimaalne, et teost on tihti ekslikult peetud tummfilmiks. „Sellel on mitu põhjust. Esiteks oli tegu Dreyeri esimese helifilmiga, ning kuna ta kasutas jutustamiseks veel tummfilmiesteetikat, ei leidnud ta tekstile mugavat kohta. Teine kaalutlus oli puhtpraktiline. Filmi tehti nii, et iga dialoogiga episood filmiti sisse kolm korda, sest helindamisplaanid olid kolmes – inglise, prantsuse ja saksa – keeles ning igaks ülelugemiseks pidi olema eraldi duubel, kuna näitlejate huuled liikusid erinevalt. Näitlejad pidid aga usutava suuliigutamise ulatuses kõiki nimetatud keeli tundma. See aeglustas protsessi ja muutis filmimise kallimaks. Parem oli teksti minimeerida. Hiljem jäetigi ingliskeelne versioon stuudios valmis tegemata, kuigi pildiduublid olid olemas,“ kirjeldas Priimägi protsessi. „Tõnu Kõrvitsa orkestrimuusika lisab filmile omapoolse kunstilise mündi, äratades 88-aastase kultusteose uuele elule.“

Peaaegu tervet sajandit ületav koostöö jõuab Eesti kuulajaskonnani kolmel korral – 31. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis, 1. novembril Pärnu kontserdimajas ja 13. novembril Kumu auditooriumis. 

Kontsertlinastus kuulub Pimedate Ööde filmifestivali 25. sünnipäeva ürituste programmi. Lisainfo Pimedate Ööde filmifestivali kohta poff.ee.

Vaata ka: Pärnu Linnaorkester

Back