Music News

Filmiõhtu Gustav Ernesaksa mälestuseks Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis

12. detsembril möödub 105 aastat Laulutaadina tuntud Gutav Ernesaksa sünnist. Sel puhul toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum sinise laega saalis kell 16.00 Gustav Ernesaksale pühendatud õhtu, kus linastub dokumentaalfilm „Meenutus“ („Muisti“). Film räägib Ernesaksast ja tema vendadest - film heidab pilgu karismaatilise ja jõulise dirigendi isikliku elu tahkudele, mida aitavad avada Ernesaksa vendade Osvaldi ja Erichi meenutused. Filmi autor on soomlasest filmirežissöör ja toimetaja Jarmo Jääskeläinen, kes viibib ka ise kohal ning juhatab filmi sisse. Jääskelaieni dokumentaalfilmid on pälvinud mitmeid auhindu.

Gustav Ernesaks (12.12.1908–24.01.1993) on Eesti muusikalukku jäädvustunud heliloojana, koorijuhina ning pedagoogina. Tema loomingu põhiosa moodustab arvukas koorimuusika, millest mitmed laulud on korduvalt kõlanud laulupidudel. Populaarsemad on „Hakkame, mehed, minema“, „Sireli, kas mul õnne“, „Mu isamaa on minu arm“ ja „Kutse“. Koorilaulude kõrval on Ernesaks kirjutanud ka ulatuslikumaid kooriteoseid – kantaate ja süite (nt „Kuidas kalamehed elavad“), paarkümmend soololaulu ning viis ooperit. Lisaks kuulub tema loomepärandisse näidendi- ja filmimuusika. Heliloomingu kõrval juhatas ta väsimatult koore, rajas 1944. aastal Eesti Rahvusmeeskoori ja oli selle kauaaegne dirigent. 1938. aastal tegi Ernesaks dirigendina debüüdi ka XI üldlaulupeol, juhatades enda laule „Noor kevade“ ning „Hakkame, mehed, minema“. Edaspidi tegutses ta aktiivselt laulupidude korraldajana ja üldjuhina. Ernesaksast kujunes laulupidude sünonüüm, millena ta püsib tänaseni. Lisaks oli ta andekas kirjamees – ta kirjutas artikleid ning on paljude oma laulude tekstiautor (mitmed loodustemaatilised laulud ning soololaulud), tema sulest on ilmunud viis raamatut.

Ernesaks õppis aastatel 1924–1927 Tallinna Konservatooriumis klaverit Eva Raudkats-Noorma juures ning professor August Topmani juhendamisel orelit. 1931. aastal lõpetas ta samas keskkooli laulu- ja muusikaõpetaja eriala Juhan Aaviku klassis ning 1934. aastal kompositsioonieriala Artur Kapi juhendamisel.

Back