Music News

Andrus Kallastu „Welt gebaut ist“ Pärnus ja Helsingis

16. ja 19. novembril toimub Pärnus ja Helsingis Andrus Kallastu autorikontsert, kus ettekandele tuleb „Welt gebaut ist“ („Maailm on ehitatud“) – armastuse ja sõja mäng kammeransamblile. Teos on inspireeritud Johannese Ilmutusraamatus leiduvast Taevase Jeruusalemma kirjeldusest ning koosneb eelmängust, kaheteistkümnest fragmendist ja lõppmängust ning on work in progress alates 2007. Igale fragmendile on heliloojal plaan kirjutada troop, millest praeguseks on valmis neli: Ülemlaulutroop, Eleegiline troop, Tantsutroop ja Flööditroop. Teose kannavad ette Repoo Ensemble ja ansambel Resonabilis autori juhatusel.

Kontserdid leiavad aset 16. novembril kell 16 Pärnu Elliisabeti kirikus Pärnu Ooperi kontserdisarja Musica Sacra raames ning 19. novembril kell 18 Helsingi Temppeliaukio kirikus. Lisaks räägib Kallastu 14. novembril kell 16 Pärnu Kunstnike majas kaunite kunstide filosoofia seminari raames oma helikeele tehnikast.


Andrus Kallastu
Foto: Haide Rannakivi
  Andrus Kallastu loomingu võib jagada kahte stiiliperioodi. Suurem osa konservatooriumi päevil (1985–1990) kirjutatud teostest on tolle aja eesti muusikale omases neoklassitsistlikus vaimus ja kannavad modaalse mõtlemise mõjutusi. Murranguline 1990. aasta oluliste sündmustega nii eesti ühiskonnas kui ka isiklikus elus tõi Kallastu loomingusse pöörde. Sel kümnendil tegeles ta intensiivselt Arnold Schönbergi ja tema koolkonna heliloojate muusikaga ning sai tugevaid mõjutusi Helsingis õppides. Esimesed uues vaimus teosed valmisid 1990. aastate lõpupoole. Neid iseloomustab seriaalne tekstuur, väljatehnika, muusikalise heli ning müra piire kompav kõla. Mitmed Kallastu teosed kõnelevad huvist muusika ja erinevate kunstiliikide ühendamise ning performance’i vastu.

 

Back