Music News

Eesti Muusika Infokeskus andis välja raamatu oreliheliloojast Peeter Südast

Eesti Muusika Infokeskusel on ilmunud eesti- ja ingliskeelne raamat "Helilooja ja organist Peeter Süda", mis on sarja "Eesti muusikaklassika" neljas trükis (varem on ilmunud raamatud Cyrillus Kreegist, Gustav Ernesaksast ja Hugo Lepnurmest). Raamatu ilmumist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Peeter Süda (1883–1920) oli helilooja, kes pühendas kogu oma talendi ja loomingu ühele instrumendile – orelile. Süda seitse lõpetatud oreliteost kuuluvad Eesti orelimuusika kullafondi, ta ainus koorilaul "Linakatkuja" on eesti muusikas esimene koorifuuga rahvalaulu viisi ja sõnadega. Peeter Süda pärand sai aluseks tänasele Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile.
Raamat annab ülevaate Peeter Süda õpingutest Peterburi konservatooriumis, sõprusest Mart Saare, Juhan Aaviku ja Cyrillus Kreegiga, rahvalaulude kogumisest Oskar Kallase juhendamisel, kontserditegevusest, pedagoogitööst ning heliloomingust.

Teksti autor on organist Ines Maidre, raamatu tasuta lisaks on CD, mis lisaks Süda kõikidele oreliteostele ja segakoorilaulule "Linakatkuja" sisaldab ka orelitranskriptsiooni F. Liszti sümfoonilisest poeemist "Tasso". Orelipalad on salvestanud Ines Maidre 1996. aastal Helsingi Johannese kiriku ja Vana kiriku orelitel.

Eesti Muusika Infokeskus esitleb raamatut laupäeval, 17. detsembril kell 13 Kihelkonna kirikus Saaremaal. Peeter Süda sündis Kihelkonna piiridesse jääva Lümanda vallas Atla külas. Just Kihelkonna kiriku orelil – Saaremaa ühel suuremal, 1805. aastal valminud kahe manuaaliga pillil – sai Süda kohalikult kantorilt Ado Knapsilt orelitunde. Kihelkonna kirikus esines Süda orelisolistina 1903. aastal tema edasiõppimise toetuseks korraldatud heategevuskontserdil ning andis 1909. aastal samas ka kaks kontserti koos lauljatar Aino Tammega. 

Back