Muusikauudised

Pärnu Linnaorkester toob üle mitme aasta lavale märkimisväärselt suurema koosseisu



Neljapäeval, 3. märtsil kell 19 astub kontserdil „Õhtu Virtuoosidega” Pärnu Linnaorkestri ette Leedu Rahvusooperi peadirigent Robertas Šervenikas ja mitmete auhindadega pärjatud eesti viiuldaja Mari Poll-Novakovich.

Seekordne kava toob fookusesse 20. sajandi modernismi ja 19. sajandi tundeküllase romantismi. Orkestri ette tulevad virtuoossed artistid ning kõlab romantiline ja kaunis Tšaikovski Sümfoonia nr 1.

„Pärnu Linnaorkestril on heameel enda ette kutsuda pikaajalist Leedu Rahvusooperi peadirigenti ja Leedu Rahvusorkestri dirigenti Robertas Šervenikast, kelle märkimisväärne panus Leedu muusikaellu on pälvinud tunnustust ning kes on sage külaline nii Baieri Riigiooperis, Zürichi Ooperis kui ka Jaapanis,“ tutvustas Pärnu Linnaorkestri peadirigent Kaspar Mänd. 

Kontserdil soleerib väljapaistev eesti viiuldaja Mari Poll-Novakovich, kes on olnud rahvusvaheliselt aktiivne ja hinnatud viiuldaja nii kammermuusikuna kui orkestrites. Äramärkimist väärib tema üles astumine solistina Pariisi Orkestri ees, mida juhatas Paavo Järvi. Muusik on andnud välja mitmeid helikandjaid, sh koostöös Pärnu Muusikafestivaliga. Igapäevaselt töötab Mari Poll Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeistrina.

Kontserdi esimeses pooles esitatakse Eestis üsna harva kuuldavat, taani helilooja Carl Nielseni viiulikontserti op. 33. Nielsenit on nimetatud 20. sajandi alguse sümfonismi suurkujuks. Olgugi, et tema looming ei pälvinud sama suurt tähelepanu kui kaaspõhjamaalase Sibeliuse looming, oli tegu suure ja omanäolise heliloojaga. Selle näiteks on ka tema viiulikontsert, mis on originaalne oma vormilt, harmoonia käsitluselt kui ka looduse ja rahvamuusika mõjudelt.

Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele Pjotr Tšaikovski Sümfoonia nr. 1 „Talveunelmad“. Sümfoonia esialgne versioon valmis 1866. aastal, kuid helilooja täiustas seda veel järgneva kaheksa aasta jooksul. Tšaikovski tundis selle teose vastu erilist kiindumust ning pidas seda „enda magusa nooruse patuks“. Muusikaajaloo arvukate esimeste sümfooniate seas on see kindlasti üks veetlevamaid.

Hetkeolukorras peame oluliseks hoida neid väärtusi, mida maailmakultuur kannab. Neljapäevasel kontserdil esitame Ukraina hümni, et väljendada selgesõnaliselt oma toetust ja hoolimist. Oleme südames Ukrainaga!

Tagasi