Muusikauudised

Ilmunud on Tartu ülikooli kammerkoori heliplaat „Ilma hääl“ ja raamat „Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu“

Ilmunud on Tartu ülikooli kammerkoori uus heliplaat „Ilma hääl“ Cyrillus Kreegi ja Tõnu Kõrvitsa muusikaga ning kammerkoori ajalugu tutvustav raamat „Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu“. Heliplaat ja raamat ilmusid koori 50. tegutsemisaasta tähistamiseks.

„Ilma hääl“ on Tartu ülikooli kammerkoori ja dirigent Triin Kochi teine ühine album pärast 14 aasta pikkust vaheaega. Albumil kõlavad koori esituses Cyrillus Kreegi vaimulikud rahvaviisid ja ilmalikud laulud ning Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel „Canticle of the Sun“.

Tõnu Kõrvitsa loodud kooritsükliga tutvus koor aastal 2016, mil teose VII osa esitati Eesti kammerkooride festivali grand prix’ voorus. Aastal 2019 harjutas koor tervikteose esitamiseks ja otsustati „Canticle of the Sun“ salvestada, kuna ükski kodumaine koor selleni veel jõudnud ei olnud. Triin Koch on teose kohta öelnud: „Teksti ja teemade lahendus selles teoses on geniaalne. Muusika sobib väga hästi sisu ja osade pealkirjadega, läbi teose on tuttavaid kõlasid, mis loovad tohutult hea tervikutunnetuse, samas on osad mõnes mõttes ka väga erinevad.“ Enamikule kooritsükli soololõikudest leidusid esitajad koori lauljate hulgast, VIII osa „Mother Earth“ metsosoprani soolo rollis kõlab Tõnu Kõrvitsa soovitusel tunnustatud ooperi- ja operetisolisti Karmen Puisi hääl.

Cyrillus Kreegi loomingust kõlavad plaadil viis vaimulikku rahvaviisi ja üheksa ilmalikku laulu. Teoste valiku osas sõnas koori dirigent Triin Koch: „Oleme kammerkooriga palju Mart Saare muusikat laulnud, aga mul on juba pikemat aega olnud mõttes, et Saar ja Kreek kui sama perioodi heliloojad vääriksid sarnast tähelepanu. Kreegil on küll lugusid, mida lauldakse palju, eriti mõned vaimulikud rahvaviisid, aga on väga palju lugusid, mida eriti üldse ei laulda. Valisin just vähem esitatud teoste hulgast. Oli ka lugusid, mida pidi koori peal proovima, et aru saada, kas lugu kõlab või mitte. Näiteks „Linnukest sääl kinni püüti“ – tegelikult ma ei teadnud, kas see koori peal kõlab või mitte, aga üsna kiiresti sai selgeks, et kõlab, ja et see on lauljate üks lemmikuid.“

„Ilma hääl“ on salvestatud 2020. aastal Tartus Heino Elleri muusikakooli Tubina saalis, plaat valmis koostöös toonmeistri Tanel Klesmentiga.

Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu tutvustav raamat „Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu“ vaatleb Tartu ülikooli kammerkoori eluolu läbi poole sajandi. Raamatu autoriks on kammerkoori laulja Ken Ird. „Raamatus otsitakse vastuseid küsimusele, miks meie koor 50 aastat tagasi üleüldse tekkis, ja kutsutakse lugejat kaasa elama Eesti ühe vanima kammerkoori tegemistesse alates sünnikontserdist kuni tänase päevani,“ sõnas Ird.

Tartu ülikooli kammerkoor on 1971. aastal loodud üliõpilas- ja kontsertkoor, mida alates 2001. aastast juhatab dirigent Triin Koch. Koor on on läbi aastate paistnud silma omanäoliste ettevõtmistega – olgu nendeks siis esinemised rabas, lennuangaaris või osalemine Läti XXVI üldlaulupeol. Tartu ülikooli kammerkoori repertuaaris leidub koorimuusikat eesti ja rahvusvaheliste heliloojate sulest, nii vanu klassikuid kui ka nüüdisaegset helikeelt. Aktiivse ja uuendusmeelse kontserttegevuse ning heade konkursitulemuste põhjal on koor pälvinud erinevaid tiitleid ja aunimetusi, sealhulgas kahel korral Eesti kooriühingu aasta koori tiitel, ning mitmel korral on koor nimetatud Tartu linna esinduskollektiiviks.

Plaadi ja raamatu väljaandmist toetasid Tartu linn, Eesti Kultuurkapital, Tartu ülikool, Tartu üliõpilasmaja ja Tartu Kultuurkapital.

Soovijatel on plaati ja raamatut võimalik soetada siit.
Kuula plaati tuvustavat saadet "Album" Klassikaraadios.

Tagasi