Muusikauudised

Marje Singi vokaalduettide kogumik „Pealpool pilvi“


8. novembril toimub Marje Singi vokaalduettide kogumiku „Pealpool pilvi“ esitlusekontsert Tallinna Raekojas kell 19. Kogumikku esitlevad pr. Mari-Ann ja hr. Tunne Kelam. Duette esitavad Pille Lill (sopran), Arete Teemets (sopran), Tatjana Timofejeva (sopran) ja Ott Indermitte (bass), klaveril saadab Piia Paemurru. Kontserdi korraldajaks on Pille Lille Muusikute Fond.

Kogumik „Pealpool pilvi“ sisaldab 25 duetti erinevatele hääleliikidele. Rohkem kui saja dueti seast osutusid valituks need, mis on lauljate repertuaari jäänud püsima. Ehkki enamiku duettide puhul on helilooja jätnud hääleliigi määratlemata, on need põhiliselt ette kantud soprani ja baritoni poolt.

 
Marje Sink
 

Ülesehituselt leidub kogumikus nii miniatuurseid kui ka pikemaid salmilaule. Saatefaktuuris on helilooja kasutanud rohkesti oktaavides liikumist. Tekstide autoreina on Marje Sink kasutanud enamasti Eesti vaimulikke luuletajaid – Peeter Sink, Milla Krimm, Renate Vilbaste jt. Marje Singi loomingust on varem trükis ilmunud „Vaimulikud Soololaulud” (2001), kaks Jõululaulude vihikut (2004, 2005) ja Klaverimuusika vihik (sonaat, eesti rapsoodiad ja klaveripalad).

Maje Sink (1910–1979) sündis Peterburi kubermangus Vigalast pärit köstri ja kooliõpetaja peres. Aastal 1938 lõpetas Marje Sink Artur Kapi kompositsiooniklassi Tallinna Konservatooriumis. Lõputöödena valmisid kantaat „Pärast Kolgatat“ solistidele, segakoorile ja sümfooniaorkestrile (tekst Peeter Sink) ja Klaverisonaat f-moll. Aastatel 1944–1950 töötas ta pedagoogina ja koorijuhina Tallinna Õpetajate Instituudis. Keeldudes loomast muusikat nõukogude propaganda–tekstidele ja jäädes truuks oma maailmavaatele, vallandati Marje Sink töölt ning heideti välja Heliloojate Liidust (1944–1949). Sellest hoolimata jätkas Marje Sink aktiivset ja mitmekülgset tegevust vaimuliku muusiku ja heliloojana. Ta juhatas mitmete kirikute koore, koolitas kümneid soliste ja ansambleid, kes tema laule ja kantaate paljudes kohtades üle Eesti ette kandsid. Marje Singi loomepärandisse kuulub veel „Eesti rapsoodia“ sümfooniaorkestrile (1939), arvukalt saatega viiulipalu ja teoseid klaverile ning ligemale 1000 vaimulikku soolo-, ansambli- ja koorilaulu. Paljude laulutekstide autoriks on jutlustaja, luuletaja ja kunstnik Peeter Sink, kellega Marje Sink abiellus 1930. aastal.

Tagasi