Muusikauudised

Eesti 105. sünnipäevaks ilmus Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album

 24. veebruaril, Eesti Vabariigi 105. sünnipäeval, andis plaadifirma Alpha Classics (Prantsusmaa) välja helilooja Erkki-Sven Tüüri koorimuusika albumi „Canticum Canticorum Caritatis“. Albumi salvestasid dirigent Endrik Üksvärav ja kammerkoor Collegium Musicale. Albumi tutvustus toimub kolmapäeval, 1. märtsil kell 18.30 Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia black box’is.

Tegemist on Erkki-Sven Tüüri esimese koorimuusika albumiga ja sellele on koondatud kogu Erkki-Sven Tüüri koorilooming. Albumi nimilugu „Canticum Canticorum Caritatis“ on kirjutatud ja pühendatud Collegium Musicalele ja Endrik Üksväravale.

„Selle albumi salvestamine on olnud pikk protsess – kõigepealt seetõttu, et esialgu ei olnud albumi välja andmiseks piisavas koguses muusikat ja siis tabas maailma koroona-pandeemia. Kuid seda suurem õnn on nüüd lõpuks seda plaati käest hoida,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. „Oleme tänulikud plaadifirmale Alpha Classics ja loomulikult oleme tänulikud Erkki-Sven Tüürile, et ta meisse on uskunud. Anname rõõmuga talle võimaluse tunda ennast suurte orkestriteoste vahel ka kooriheliloojana.“

Album on salvestatud EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus. Helirežissöör on Tanel Klesment ja kaanefoto autor on Kaupo Kikkas. Albumi kaassõna kirjutas muusikateadlane Kerri Kotta. Albumi väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. 

Albumi esitlus toimub kolmapäeval, 1. märtsil kell 18.30 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box’is, kus helilooja Erkki-Sven Tüür, muusikateadlane Kerri Kotta ja dirigent Endrik Üksvärav räägivad albumi saamisloost, Erkki-Sven Tüüri koorimuusikast ja albumil kõlavatest teostest. 


Erkki-Sven Tüür ja Endrik Üksvärav

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Koori tegutsemise aastatesse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks „Rhein Vokal“ ja Schleswig-Holsteini festival Saksamaal, Al Bustani rahvusvaheline festival Liibanonis, „Moravsky Autumn“ Brnos, Tšehhis ja „Wratislavia Cantans“ Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Hamiltoni Filharmoonia orkester (Kanada), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). Aastas annab koor ligi 40 kontserti. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 
2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix. Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal. 

Lisainfo albumi kohta:
https://outhere-music.com/en/albums/tuur-canticum-canticorum-caritatis

Tagasi