Muusikauudised

Eesti Heliloojate Festival pakub Eesti ja välisheliloojate uudisloomingut



Rahvusvaheline nüüdismuusika festival Eesti Heliloojate Festival (EHF) 2015 toob esiettekandele nii Eesti kui ka välisheliloojate teoseid. EHF toimub 22.–29. mail esimest korda paralleelselt Tallinnas ja Tartus ning festivali kava on rahvusvahelisem kui kunagi varem. Festivali heliloojad on Tatjana Kozlova-Johannes ja maailmanimega Itaalia helilooja Ivan Fedele.

Vokaalansamblile Neue Vocalsolisten Stuttgart kirjutas Eesti Heliloojate Festivaliks uudisteose Tatjana Kozlova-Johannes, kes on ansambliga varemgi saanud koostööd teha. Nimelt sai helilooja 2006. aastal Kranichsteini muusikapreemia ja selle tulemusena esitas tema teost Neue Vocalsolisten Stuttgart. Kranichsteini muusikapreemiat annab välja nüüdismuusikaelu üks keskseid institutsioone, Rahvusvaheline Darmstadti Muusikainstituut, alates 1952. aastast ning selle on teiste hulgas pälvinud näiteks Detlev Müller-Siemens, Wolfgang Rihm, Kaija Saariaho, Luca Francesconi ja teised nimekad heliloojad.

Festivali kunstiline juht Monika Mattiesen toob põnevana esile ka Berliini helilooja Timo Kreuseri ja Taani ansambli Figura koostöös sündivat teost. „Kreuser ja Figura, mille akordionist on viimasel ajal teinud edukat soolokarjääri ECM-i plaadimärgi all, kohtusid ka eelmisel Eesti Heliloojate Festivalil ning soovisid oma koostööd tänavu samast kohast jätkata.“

Veel tulevad esiettekandele uudisteosed järgnevatelt heliloojatelt: Tõnis Kaumann, Märt-Matis Lill, Elo Masing, Monika Mattiesen, Alo Põldmäe, Markus Robam, Fausto Sebastiani, Mart Siimer, Timo Steiner, Sander Tuvikene, Age Veeroos ja Elis Vesik.

Festivali peakülaline on vokaalansambel Neue Vocalsolisten Stuttgart Saksamaalt – lauljad, kellel justkui ei olegi tehnilisi piire. Nad on otsijad, avastajad, seiklejad ja idealistid. Koos annavad kontserdi Skandinaavia nüüdismuusika kauaaegsed tipptegijad FIGURA Ensemble Taanist ja Ensemble POING Norrast. Londonist saabub festivalile esiettekandele järgnevate ettekannete olulisust rõhutav clapTON ensemble, mille üks kunstilisi juhte on eesti helilooja Elo Masing.

Eestist esinevad Ansambel U: ja Küberstuudio, samuti uus ansambel koosseisus Külli Kudu (akordion), Kristo Käo (kitarr) ja Kadri Sepalaan (viiul), lisaks paljud solistid.

Muusika-aasta puhul on Eesti Heliloojate Festivali sündmusel „Nüüdiskunstide öö” kavas Tatjana Kozlova-Johannese multimeediaetendus „Betweenland-1”. Koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Heliloojate Liiduga tähistab festival Eduard Tubina ja Eduard Oja 110. sünniaastapäeva, kontsert kuulub ühtlasi Heliloojate Liidu juubelikontsertide sarja.

Lisaks põhiprogrammi kontsertidele Tartus ja Tallinnas on kavas keskpäeva muusikaveerandtunnid, filmiprogramm, Ööülikooli avalik salvestus ja töötoad. EHF soovitab ka Ivan Fedele loomingule pühendatud seminari ja meistrikursusi, mis toimuvad festivaliga paralleelselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Järgmiseks aastaks otsib Eesti Heliloojate Festival uut nime ja ootab nimepakkumisi aadressil https://goo.gl/BYtQMC avanevas küsitluses või otse meiliaadressil composer@composer.ee.

Festivali lähemad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniosakond. Eesti Heliloojate Festival tänab ka tähtsamaid toetajaid nagu Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Eesti Autorite Ühing.

Festivali kava ja lisainfo:
www.composer.ee, festivali leht Facebookis

Festivali piletid ja passid:
www.piletilevi.ee

Tagasi