Muusikauudised

Rahvusvaheline muusikapäev

1. oktoobril tähistatkse rahvusvahelist muusikapäeva. Eesti Muusikanõukogu korraldusel leiab üle Eesti aset suurejooneline kontserdiprogramm. Muusikapäeva märksõna “Kuula!” kutsub sel päeval inimesi kuulama ja keskenduma muusikale – ühe päeva jooksul toimub üle 130 lühikontserdi, millede toimumiskohtadeks on valitud väga erinevad paigad (Rakvere Lihakombinaat, Tartu Vangla, Tapa, Kuperjanovi jt. sõjaväeosad, Tallinna Lennujaam, Solarise ja Rocca al Mare keskus, Tallinna Lastehaigla fuajee, EV ministeeriumid, Elektriraudtee rong, Politsei ja Piirivalveameti teenindusbüroo, Hiiumaa parlaev jne). Üles astuvad Age Juurikas, Andres Uibo, Annaliisa Pillak, Kadri Kipper, Heli Veskus, Nadežda Kurem, Maris Liloson, Siim Selis, Pirjo Püvi, Rauno Elp, Arvo Leibur, Auli Lonks, Kadri-Ann Sumera, Johan Randvere, Kai Ratssepp ja Mati Mikalai, Heiki Mätlik, Terje Terasmaa, Sten Lassmann, Peeter Sarapuu, Rein Rannap, Cantores Vagantes, Pärnu Linnaorkester, Eesti Kaitseväe Orkester, Eesti Rahvusmeeskoor, Collegium Musicale, Sax Est jpt, külastada saab Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri ja Rahvusooper Estonia avalikke proove.
Projekti eesmärgiks muusikakultuuri propageerimine ning muusika hariduse ja muusiku elukutse tutvustamine. Päevased üritused kulmineeruvad õhtuse muusikapreemiate tseremooniaga Škoda Jäähallis, üles astuvad Tallinna Kammerorkester Risto Joosti juhatusel ning üllatusesinejad. Kultuurkapital ja Eesti Muusikanõukogu annavad muusikaelu tegelastele üle auhinnad silmapaistva tegevuse eest möödunud aastal.  Õhtu lavastaja on Veiko Tubin, videokunstnik Emer Värk. Tseremooniast teeb ülekande ka Eesti Televisioon.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on rahvusvaheline muusikapäev sel aastal pühendatud kahele eesti muusika suurkujule – Hugo Lepnurmele ja Ludvig Juhtile. Kell 16 avatakse näitus “Muusika. Orelid. Aated. Hugo Lepnurm 100” ning esitletakse muuseumi raamatusarja Elavik 17. trükist pealkirjaga “Armas sõber Eduard! Ludvig Juhti ja Eduard Tubina kirjad”. Näituse avamisel esinevad organist Ene Salume, kes mängib Lepnurme kodutalus kasutusel olnud, 1889. aastal valminud koduorelil ning kontrabassimängija Regina Udod, kelle esituses kõlab Eduard Tubina Kontrabassikontserdi kolmas osa, klaveril Lea Leiten.
Assauwe tornis avatav näitus, mis põhineb Lepnurme mahukal arhiivil, kajastab Lepnurme elu(tööd) ja loomingut. Näituse on koostanud  Hugo Lepnurme õpilane ja organist Ene Salumäe, muuseumi muusikaosakonna juhataja Risto Lehiste ning teadur Ene Kuljus. Näitus on avatud 1.–31. oktoobrini. Eesti kontrabassivirtuoosi Ludvig Juhti 120. juubeliaasta puhul välja antud trükis räägib Eduard Tubina Kontrabassikontserdi sünnist läbi Rootis elanud Tubina ja USA-s elanud Juhti kirjavahetuse. Raamatu koostas Alo Põldmäe, kujundas Kadi Pajupuu ning kirjastas SE&JS.

Klassikarradio vahendusel on aga 1. oktoobril võimalik osa saada muusikapäeva e-viktoriinist – 15 küsimusega muusikaviktoriin toimub muusikapäeva hommikul Klassikaraadio internetileheküljel ja on mõeldud laiale muusikasõprade ringile.

Rahvusvahelist muusikapäeva, mille algataja on Yehudi Menuhhin, tähistatakse alates 1975. aastast.

Tagasi