Muusikauudised

Kirikus kõlab eesti heliloojate looming flöödile ja kitarrile

Laupäeval, 15. märtsil kell 16 esitavad flötist Leonora Palu ja kitarrist Kristo Käo Pärnu Ooperi Musica Sacra sarjas Pärnu Eliisabeti kirikus eesti heliloojate loomingut. Kavas on René Eespere, Raimo Kangro, Jüri Reinvere, Urmas Sisaski, Lepo Sumera ja Peeter Vähi kammerteosed.

Lepo Sumera (1950–2000) muusika ilmekaim tunnus on romantilised kujundikontrastid – vastamisi on mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja piiritu tundesiirus. Jüri Reinvere (1971) teostest võib leida viiteid soome-ugri rahvaste kultuurile, madalmaade renessansspolüfooniale ning 16.–17. sajandi inglise heliloojate kontrapunktile. Urmas Sisask (1960) leiab inspiratsiooni taevakehade vaatlemisest, seostades nende liikumise kindlate helikõrgustega. Taevakehade liikumist saab käsitleda võnkumistena, mida on võimalik transponeerida inimese jaoks kuuldavasse sagedusalasse. Päikesesüsteemi planeetide liikumistrajektoore analüüsides jõudis Sisask viieastmelise järgnevuseni Cis-D-Fis-Gis-A, mis huvitaval kombel on täpne vaste Kumayoshi nime all tuntud jaapani pentatoonilisele skaalale. René Eespere (1953) loomingus on kesksel kohal sõnumiga vokaalteosed ning liikumise stiihiast kantud kontserdid. Tema muusikas põimuvad barokk- ja rokkmuusika mõjud, kuid aimatav on ka sugulus eesti rahvamuusika ja minimalistliku kordustehnikaga. Raimo Kangro (1949–2001) helikeele keskseks väljendusvahendiks on aktiivne, muutlik ja sageli sünkopeeritud rütm. Tema meloodiad on nurgelised, arendus variantne või improvisatsiooniliselt voolav. Kangro muusikat täiendavad stiililaenud pop- ja rokkmuusikast, vanamuusikast ja eesti rahvamuusikast. Peeter Vähi (1955) muusikas leidub nii meditatiivsust ja filosoofilist rahu kui ka motoorikat ja popmuusika elemente. Sügavast huvist Oriendi traditsioonilise muusika vastu ammutab ta sageli oma materjali Idast, kasutades ka eksootilisi pille. Lisaks Ida ja Lääne muusika mõtteviiside ühendamisele on heliloojat inspireerinud ka vanamuusika.

Flötist Leonora Palu tegutseb aktiivselt kammermuusiku, improviseerija ja pedagoogina. Koostöö on viinud teda esinema Lätti, Leetu, Soome, Rootsi, Poolasse, Austriasse, Saksamaale ja Itaaliasse. Ta töötab Pärnu Linnaorkestris, mille ees esineb regulaarselt ka solistina ning on kontseptuaalse muusikateatriansambli Repoo Ensemble liige.

Kitarrist Kristo Käo esineb regulaarselt koos erinevate kammeransamblite ja solistidega. Ta on Kitarrikool.ee looja ja paljude õppematerjalide autor. Temalt on ilmunud raamatud “Kitarrikool – võti praktilise kitarrimängu maailma” ja “Eesti rahvaviisid kitarrile”. Oma pedagoogitöös pakub ta õpilastele tagasisidet ka interneti teel.

Üksikpääse 7 eurot ja perepääse 10 eurot (üks täiskasvanu ja kuni kolm alla 18-aastast last) müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.
Abonementpääse 25 eurot, müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning Internetis aadressidel www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee, annab õiguse külastada sarja kõiki kevadhooaja 2014 kontserte.

Kontsert toimub koostöös Eesti Kultuurkapitali, Pärnu linna, Pärnu Eliisabeti koguduse ja Pärnu Ooperiga. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu

Vaata ka: Pärnu Ooper
Kontsert Facebookis

Tagasi