Muusikauudised

Heino Kaljuste 85

18. novembril möödub 85 aastat koorijuht, õpetaja ja metoodik Heino Kaljuste sünnist. Seda sündmust tähistatakse muuseumiõhtuga Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis ning koolimuusika päevadega, mida korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.


Heino Kaljuste

17. novembril Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Sinise laega saalis toimuval muuseumiõhtul „Heino Kaljuste – Õpetajate Õpetaja” meenutavad oma kolleegi ja õpetajat Tiia-Ester Loitme, Venno Laul, Ene Kangron, Kadi Härma, Katrin Ehala ja Tõnu Kaljuste. Musitseerivad Mari Targo (viiul) ja Tallinna Inglise Kolledži õpilased Liivi Urbeli juhendamisel. Muusemuõhtu algab kell 16. Lisaks on muuseumi saalis võimalik tutvuda väljapanekuga arhiivmaterjalidest Heino Kaljuste kogus.

18.–19. novembrini leiavad aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia poolt korraldatud Heino Kaljuste juubeli aastale pühendatud koolimuusika päevad. Selle raames esinevad esimesel päeval EMTA kammersaalis ettekannetega Jaanus Kann, Anu Sepp ja emeriitprofessor Ene Üleoja, toimuvad töötoad muusikapedagoogika üliõpilastelt ja õppejõududelt (dots Inkeri Ruokonen – Helsingi Ülikool, Maarja Nuut, Karoliina Kreintaal, dots Tiina Selke, Ly Tammerik, Liis Haagen, Kaja Kaus) ning õhtul esineb tütarlastekoor Ellerhein Tallinna 21. Koolis. Teisel päeval sõidetakse aga Narva Vanalinna Riigikooli, kus toimub mäletusplaadi avamine, lahtine kooriproov Tõnu Kaljuste eestvedamisel ning kontsert „Ellerheina kammerkoor 40 aastat hiljem“.

Täpsem kava EMTA kodulehel

Heino Kaljuste (18.11.1925–28.07.1989) on tuntud eelkõige kui lastekoori Ellerhein asutaja ja selle kauaaegse dirigendina ning Zoltán Kodály relatiivse noodilugemismeetodi propageerijana. 1951. aastal loodud Ellerhein võitis Kaljuste juhatusel konkurssidel mitmeid auhindu, esines kontsertidega paljudes välisriikides, plaadistas muusikat heliplaatidele ja Eesti Raadiole. 1966. aastal moodustas Kaljuste lastekoori vilistlastest kammerkoori, millest hiljem kujunes Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Lisaks on Kaljuste juhatanud laulupidudel, andnud kooridega relatiivse noodilugemise näidistunde, avaldanud koori- ja koolimuusikalaseid artikleid, koostanud laulmisõpikuid ja koorilaulukogumikke ning komponeerinud koorimuusikat.

Agnes Toomla

Tagasi