Jaan-Eik Tulve

30.09.1967 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige
Prantsusmaa Artistide ja Interpreetide liidu liige aastast 2005

Jaan-Eik Tulve on õppinud koorijuhtimist Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Peeter Lokki juures ning seejärel Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Silvia Melliku käe all (1983–1986). Aastal 1991 lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia kooridirigeerimise erialal Ants Sootsi juhendamisel. Õpingud jätkusid Pariisi Rahvuslikus Kõrgemas Muusika ja Tantsu Konservatooriumis gregooriuse laulu dirigeerimise erialal professor Louis-Marie Vigne’i juures, kelle assistendiks sai Jaan-Eik Tulve pärast lõpetamist 1993. aastal. Koostöö professoriga avaldas olulist mõju Tulve edasisele muusikalisele arengule. Aastatel 1994–1997 läbis ta samas ka magistrantuuri. Samuti on suurt rolli Jaan-Eik Tulve kui muusiku ja gregorianisti kujunemisel mänginud koostöö Solesmes’i benediktiinikloostri mungaga Dom Daniel Saulnier’ga.

Jaan-Eik Tulve on andnud gregooriuse laulu kursuseid Eestis, Belgias, Fääri saartel, Soomes, Šotimaal, Prantsusmaal, Itaalias, Leedus ja Norras. Alates 1996. aastast on ta gregooriuse laulu õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Alates aastast 1992 dirigeerib Jaan-Eik Tulve Pariisi Gregoriaani Koori (Le Chaeur Grégorien de Paris). Koos on esinetud üle kogu Euroopa, aga ka Liibanonis ja Marokos ning mitmed koori plaadistused on pälvinud erinevaid preemiad, sh prantsuse muusikaajakirjanike mainekaima tunnustuse Diapason d’Ori auhinna. 1993. aastal pani Jaan-Eik Tulve Pariisis aluse ansamblile Lac et Mel ning 1994. aastal moodustas ta Pariisi Gregoriaani Koori naisharu.

1996. aastal asutas Jaan-Eik Tulve ansambli Vox Clamantis, mille kunstiline juhi ja dirigendina tegutseb ta tänaseni. Ansambel esitab gregooriuse laulu kõrval varajast polüfoonilist ja nüüdismuusikat ning on salvestanud muusikat plaadifirmadele ECM ja Mirare. Mitmed ansambli albumind on pälvinud suurt tunnustust ka väljaspool Eestit (Diapason d’Or, Grammy, Choc de Classica).

Lisaks gregooriuse laulule ja dirigeerimisele huvitub Jaan-Eik Tulve vanadest noodikirjadest. 1999. aastal osales ta eksperdina Soome vanade käsikirjadega seotud Sibeliuse Akadeemia projektis Gregoriana Fennica.

Jaan-Eik Tulve on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia tulemusrikka töö eest ansambliga Vox Clamantis (2006), Valgetähe V klassi teenetemärgi (2007) ning Eesti Rahvusringhäälingu Aasta muusik 2017 tiitli. Samuti on talle omistatud Belgia Kuningriigi Léopoldi ja Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden.

***

Ansambli Vox Clamantis asutaja ja juht Jaan-Eik Tulve hoiab kontsertidel väliselt staatilise kuid rohkete liikuvate kaunistustega muusika õigel rajal.

Immo Mihkelson. Vox Clamantise uued seiklused vanas helis. – Postimees, 07.08.200

© EMIK 2008
(täiendatud märtsis 2022)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).