Heiki Mätlik

16.07.1955 Purila, Raplamaa
Eesti Interpreetide Liidu liige

Kitarrist Heiki Mätlik on mitmekülgne muusik, kes on hinnatud nii solisti kui ka kammermuusikuna. Ta valdab mitmekesist repertuaari, milles on tähtsal kohal ka kaasaegne muusika. Mätlik kui interpreet on olnud kitarrimuusika komponeerimisel inspiratsiooniallikaks paljudele eesti heliloojatele. Tähelepanuväärne on ka tema töö pedagoogina.

Heiki Mätlik õppis klassikalist kitarri aastatel 1975-1979 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Igor Klimenkovi juhendamisel ja täiendas end seejärel eraviisiliselt Moskvas nimeka kitarripedagoogi Juri Judini juures. Ta on osalenud mitmetel meistrikursustel, sealhulgas Londonis David Russelli, Itaalias Angelo Gilardino ja Madridis José Luis Rodrigo juures. Alates 1990. aastast töötab Heiki Mätlik Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna. Tema õpilaste hulka kuuluvad Kuldar Kudu, Peeter Prints, Jelena Ossipova, Kristo Käo ja Jorma Puusaag.

Heiki Mätlik on juhatanud meistriklasse nii kodu- kui ka välismaal – mitmel pool Skandinaavias, Hispaanias, Saksamaal, Hollandis ning USA-s. Ta on pidanud loenguid kitarrimängu ajaloost ja kitarriõppe metoodikast, tema koostatud on kitarriõpetuse raamatud „Klassikaline kitarrimäng“ (1991), „Akordsaade kitarril“ (1992), „Klassikalise kitarrimängu kool I-II“ (1997-1998), „J. S. Bachi (lauto)muusika interpretatsioon ja arranžeering“ (2000), „Akustiline kitarr“ (2003) ning videokassett „Kitarriaabits“ (2006) ja kitarriheliloojate entsüklopeedia „Kitara- ja luuttusäveltäjiä“ (koos Hannu Annalaga, Tampere, 1998). Mätlik on Eesti Televisioonis ja Eesti Raadios juhtinud selliseid kitarri ja kitarrimängu tutvustavaid saatesarju nagu „Kitarrimängud“ (1981-84) ja „Kitarrikool“ (1990-1993). Ta on esinenud Venemaa, Soome, Saksamaa ning Austraalia raadio ja televisiooni otsesaadetes.

Heiki Mätlik on solistina ja ansamblimängijana esinenud Balti- ja Põhjamaades (sealhulgas mitmesugustel kitarrifestivalidel) ja teistes Euroopa riikides ning Venemaal, USA-s, Kanadas ja Austraalias. Tema koostööpartnerite hulka kuulub tunnustatud välisinterpreete (Per Skareng, Kari Äikäs) ja sellised tuntud eesti muusikud nagu lauljad Tiiu Levald ja Kaia Urb, viiuldajad Arvo Leibur ja Urmas Vulp, tšellist Henry-David Varema, organist Andres Uibo, kitarrist Jaak Sooäär, fagotimängija Martin Kuuskmann, löökpillimängija Terje Terasmaa jpt. Mätlik on esinenud koos dirigentide Mika Eichenholz`i, Paul Mägi ja Toomas Vaviloviga. Aastatel 1978-1996 mängis ta koos Jaan Õuna, Mati Kärmase ja Ulrika Kristianiga trios Camerata Tallinn, mis saavutas rahvusvahelise tuntuse.

Heiki Mätliku rikkalik repertuaar hõlmab muusikat väga erinevatest ajastutest – tema esituses on kõlanud nii J. S. Bachi lautoteosed ning hispaania, ladina-ameerika, vene ja balti-saksa muusika kui ka kaasaegne euroopa ja uuem eesti muusika. Tema kontserdikavadesse kuulub ka interpreedi enda kitarriseaseadeid Max Regeri, Paul Hindemithi, Eugène Ysaÿe jt. keelpillimuusikast. Talle on kitarriteoseid loonud Ester Mägi, Erkki-Sven Tüür, Lepo Sumera, Kuldar Sink, René Eespere, Peeter Vähi, Raimo Kangro, Alo Põldmäe, Anti Marguste ja Nikita Koškin.

Solisti ja kammermuusikuna on Mätlik salvestanud üle 40 CD ja DVD. Tema plaadistusi on välja andnud rahvusvaheliselt tuntud plaadikompaniid Harmonia Mundi (USA), Warner Music Company (USA), Alba Records (Soome), Antes (Saksamaa), Forte (Eesti) jt. Ta on salvestanud ka üle 1000 heliülesvõtte Eesti Raadio fonoteeki. Koos Arvo Leiburi ja Terje Terasmaaga moodustatud Estonian VGV Trioga salvestas Heiki Mätlik CD „Tango King Astor Piazolla“ (Arvo Leibur/Heiki Mätlik 2000), mis valiti 2000. aastal Eesti Fonogrammitootjate Ühingu poolt parimaks klassikaplaadiks. Koostöös Mikk Mikiveriga valmis 2000. ja 2002. aastal paarkümmend muusikalist luulekava ja kaks CD-d.

1991. aastal pälvis Heiki Mätlik Eesti Vabariigi kultuuripreemia, 1999. aastal valiti ta Eesti Raadio aasta muusikuks ning 2001. aastal tunnustati teda Valgetähe medaliga.

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).